20 vyskúšaných diét, ktoré môžete hneď vyskúšať

Šalát

Veľký sprievodca diétami, ktoré už mnohokrát niekto vyskúšal na vlastnom tele a mal výsledky. Keďže pre každého človeka funguje každá diéta mierne odlišne, je dobré občas skúsiť niečo nové, samozrejme vždy s citom.

    1. Bielkovinová diéta. Ako typické raňajky pri bielkovinovej diéte môžeme označiť celozrnné pečivo a biely jogurt. Na obed si dáme ľahké kuracie mäso so zeleninovým šalátom, na večeru rybu (napríklad losos s ryžou) – a medzitým si môžeme odhryzovať z jabĺk. Samozrejme, bielkoviny sú vo veľkom počte v akomkoľvek mäse.
    2. Citrusová diéta. Za hlavné citrusové plody považujeme pomaranče, citróny, limetky, grapefruity, ananás, kiwi, mango a mandarínky. V skutočnosti môžeme používať s nimi aj naše domáce ovocie. Len pomarančov existuje vo svete vyše 600 druhov (a 85% z nich skončí ako šťava). Citrusy zvyknú obsahovať aj stopové množstvá potrebných minerálov ako železo, draslík, horčík, vápnik, kyselinu listovú a podobne. Niektoré citrusy znižujú cholesterol v krvi.
    3. Paradajková diéta. Na raňajky si kolieska paradajok položíme na pečivo, desiata, obed, olovrant, večera… Paradajková diéta je veľmi jednoduchá, spočíva v ľahkých chlebíčkoch s rajčinami a sem-tam nejakom dobrom šaláte alebo cestovinách ako hlavé jedlo dňa. Určite stojí za skúšku dať rajčinám na pár týždňov prioritu v jedálničku. všade sa nízkokalorická paradajka vynájde. Paradajková šťava (pokojne aj v šejku s iným ovocím, alebo mrkvou) je tiež považovaná za posilňovač zdravia.
    4. Banánová diéta. Banánová diéta nie je pre človeka veľmi obmedzujúca a preto je aj obľúbená. Nemá striktne dané pravidlá a rozhodne nespočíva len v jedení banánov. Tie majú byť významnou, no nie jedinou zložky dennej potravy. Jediné pravidlo je snáď – nejedzte ich tepelne upravované, ale pekne v surovom a najzdravšom stave. A ako sme už spomínali, nie prezreté kusy. Dokonca pri banánovej diéte si môžete dať normálny obed. Banány prichádzajú k slovu hlavne ráno a na večeru. Mali by ste k nim piť veľa vody, a pohyb tiež nezaškodí. Banánové zákusky alebo cukrovinky, samozrejme, nie sú súčasťou banánovej diéty.
    5. Mrkvová diéta. Zvyčajný denný jedálniček vyzerá takto: na raňajky mrková šťava a mrkový šalát. Obed zhruba to isté, len výdatnejšie a je dobré pridať ešte napríklad celozrnné pečivo, alebo niečo iné než len mrvku (tuniak, trochu zemiakov). Nuž a večera – opäť, plus nejaká cvikla alebo nízkotučný syr. Táto diéta je monotónna a účinná. Mrkvové šaláty a šťavy dobre chutia s jablkami. Toto robte 4-5 dní a potom sa dajte opäť na pestrejšiu stravu. Hlavne, nezabudnúť na pohyb a jedlo nehltať! Mrkvová diéta je veľmi prísna a obsahuje veľa vitamínov. Nie je dobré ju praktikovať dlhodobo. Extrémne množstvo skonzumovaného beta-karoténu sa dokonca prejaví na farbe kože (ale naozaj veľmi veľmi veľká kopa mrkvy je na to treba).
    6. Severská diéta. Na raňajky si novodobý „viking“ preto dá ovsenú kašu poliatu sirupom či čerstvými lesnými plodmi (výdatný zdroj antioxidantov). Typické mäso je napríklad divina, alebo aspoň králik. Dusená zelenina – žiadny problém. Kapusta, mrkva… naozaj, severania majú podobný jedálniček ako my, preto naše telá sú na túto diétu výborne uspôsobené. Všetko je podmienené pravidelným pohybom. Dôležitý je pomer mäsa a zeleniny. Menej mäsa, viac zeleninovej prílohy – a môžete začať chudnúť. Zďaleka obíďte všetko, čo pripomína fastfood alebo vyprážané rybacie prsty. Zaujímavé je, že severské raňajky šťartujú deň s kávou a ľahkým pečivom, hoci káva je, samozrejme, dovezený produkt. Diéta je sčasti podobná proteínovej diéte.
    7. Ovocná diéta. Zelenina, sušené ovocie, orechy a semená sa môžu konzumovať s mierou. Iné druhy potravín, ako sú obilniny, strukoviny a hľuzy, sú prísne obmedzené alebo úplne odstránené. Vyhýbame sa varenému jedlu akéhokoľvek druhu, vrátane tepelne spracovaného ovocia. Neexistuje žiadny konkrétny spôsob, ako urobiť ovocnú stravu. Niektorí ovocinári jedia iba ovocie, ktoré spadlo na zem, a nie ovocie, ktoré sa zberalo. Iní nebudú jesť žiadne semeno, pretože majú schopnosť stať sa živými rastlinami.
    8. Dukanová diéta. Dukanova diéta je strava s nízkym obsahom bielkovín s nízkym obsahom sacharidov, ktorá je rozdelená do štyroch fáz. Vytvoril ju Dr. Pierre Dukan, francúzsky praktický lekár, ktorý sa špecializuje na riadenie hmotnosti. Dukanova diéta začína vypočítaním vašej cieľovej hmotnosti – nazývanej vaša „skutočná“ váha – na základe vášho veku, histórie chudnutia a ďalších faktorov. Ako dlho zostanete v každej fáze, závisí od toho, akú váhu musíte schudnúť, aby ste dosiahli svoju „skutočnú“ váhu.
    9. Diéta s horúcou vodou. Zatiaľ čo pitná voda s akoukoľvek teplotou môže podporovať celkový zdravotný stav, pitná teplá voda predstavuje rad ďalších zdravotných výhod. Ľudia konzumujú horúce nápoje tisíce rokov. Ľudová lekárska literatúra je plná príbehov o tom, ako môže horúca voda zlepšiť zdravie, ale vedci sa len začali zaoberať výhodami horúcej pitnej vody len nedávno.
    10. Medová diéta. Vymeňte všetok cukor za med: Vynechajte cukor z vašej stravy. To znamená, že sa budete musieť vzdať aj umelých sladidiel. Namiesto cukru použite v čaji, káve a cereáliách med. Preskočte nezdravé jedlo obsahujúce prázdne kalórie. Rozhodnite sa pre nerafinované sacharidy: Rafinovaná biela múka v bielych cestovinách a biela ryža môže spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi. Namiesto toho sa rozhodnite pre celozrnnú múku, pretože je vhodná na trávenie a bude vás dlhšie napĺňať, aj pocitovo, aj fyzicky.
    11. Japonská diéta. Tradičná japonská strava je bohatá na ryby, morské plody a rastliny s minimálnym množstvom živočíšnych bielkovín, bez pridaných cukrov a tukov. Diéta je založená na tradičnej japonskej kuchyni, známej tiež ako „washoku“, ktorá pozostáva z malých jedál z jednoduchých, čerstvých a sezónnych surovín. Strava je bohatá na dusenú ryžu, rezance, ryby, tofu, natto, morské riasy a čerstvé, varené alebo nakladané ovocie a zeleninu. Môže obsahovať aj vajcia, mliečne výrobky alebo mäso, aj keď zvyčajne tvoria menšiu časť potravy.
    12. Stredomorská diéta. Stredomorská strava je spôsob stravovania založený na tradičnej kuchyni krajín hraničiacich so Stredozemným morom. Aj keď neexistuje presná definícia stredomorskej stravy, má zvyčajne vysoký obsah zeleniny, ovocia, celých zŕn, fazule, orechov a semien a olivového oleja. Medzi hlavné zložky stredomorskej stravy patrí: Denná konzumácia zeleniny, ovocia, celých zŕn a zdravých tukov, týždenný príjem rýb, hydiny, fazule a vajec, mierne dávky mliečnych výrobkov, obmedzený príjem červeného mäsa. Samozrejmosťou je fyzická aktivita a sem-tam pohár dobrého červeného vína.
    13. Dash diéta. Tento typ nie je určený len na chudnutie, ale aj na kontrolu krvného tlaku, diabetesu a iných zdravotných problémov. Znamená kontrolu príjmu na dennej báze, ubezpečte sa, že v strave máte veľa sodíka, jedzte celozrnné pečivo, veľmi veľa zeleniny a ovocia, kontrolujte príjem nízkotučnéh mlieka, dajte si aj oriešky a vynechajte alkohol.
    14. Čokoládová diéta. Čokoláda nemusí byť tak nebezpečná pre váš pás, ako si myslíte – všetko s mierou. Čokolisti vedia, že v posledných rokoch bola čokoláda spojená s rastúcim zoznamom zdravotných výhod. Štúdie napríklad zistili, že pravidelná konzumácia čokolády môže znížiť krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia, zlepšiť reguláciu cholesterolu a inzulínu. Trik je v tom nejesť rôzne komerčné čokolády, ale tmavú kvalitnú čokoládu v primeranom množstve a bez množstva cukru.
    15. Atkinsonova diéta. Klasická strava s nízkym obsahom sacharidov, má 4 fázy. Fáza 1 (indukcia): Do 20 gramov sacharidov denne po dobu 2 týždňov. Jedlá s vysokým obsahom tukov a bielkovín s nízkym obsahom sacharidov ako listová zelenina. Fáza 2 (vyrovnávanie): Pomaly pridajte späť do svojej stravy viac orechov, zeleniny s nízkym obsahom sacharidov a malého množstva ovocia. Fáza 3 (jemné doladenie): Keď ste veľmi blízko k cieľovej hmotnosti, pridajte do svojho jedálnička viac sacharidov, kým sa chudnutie nespomalí. Fáza 4 (údržba): Tu môžete jesť toľko zdravých sacharidov, koľko vaše telo dokáže tolerovať bez toho, aby znovu nadobudlo hmotnosť.
    16. Hubová diéta. Môžete jesť rôzne huby. Sú nízkokalorické a s nízkym obsahom sacharidov a ponúkajú veľa vlákniny, draslíka, vitamínov B, železa a dokonca aj trochu bielkovín. Použite ich na nahradenie škrobu alebo mäsa v predjedlách a výrazne znížite počet kalórií. Väčšina obchodov s potravinami drží bežné odrody ako sú šampióny (hnedé sú lepšie) atď. Môžete však použiť aj exotickejšie huby, ako sú japonské shiitake. Skvelé, univerzálne a zdravé sú hlivy. Môžete tiež zmiešať rôzne odrody.
    17. Diéta zo semien zelenej kávy. Extrakt zo zelených zŕn pochádza z kávových zŕn, ktoré neboli pražené. Kávové zrná obsahujú zlúčeniny známe ako kyseliny chlorogenové. Je dokázané, že tieto látky majú antioxidačné účinky, pomáhajú znižovať krvný tlak a pomáhajú schudnúť. Praženie kávy znižuje obsah kyseliny chlorogenovej. Preto sa predpokladá, že pitie kávy nemá rovnaké účinky na chudnutie ako nepražená fazuľa. Extrakt sa predáva ako tabletka a dá sa nájsť online alebo v obchodoch so zdravou výživou. Typická dávka je medzi 60 a 185 miligramami denne.
    18. Makrobiotická diéta. Ide o väčšinou stravu vegetariánskeho alebo vegánskeho typu, je dokonca spojená s určitou východnou (budhistickou) filozofiou, vynecháva živočíšne produkty, ale dbá aj o to, aby vaše jedlo bolo z domácich zdrojov (pretože vaše telo je zvyknuté na určitý typ rastlinnej kultúry). Cereálie tvoria asi 40-60 percent tejto diéty, zelenina zhruba 30 percent, ale strava môže byť aj oveľa bohatšia.
    19. Tradičná pan-ázijská diéta. Ide o tradičnú dennú stravu na obrovskej ploche mnohonárodnej Ázie. Ryža a obilie dodávajú najviac živín, zelenina a ovocie sú hojne prítomé, orechy, rastlinné oleje a prístup, že sa treba najesť pri hlavnom jedle do 80 % plnosti miesto prejedania sa.
    20. Diéta zo surových rýb. Sú surové ryby zdravé? Samozrejme, že áno. Nielen tradičné japonské sushi či sashimi, ale aj havajský mix poke, ceviche z Južnej Ameriky, talianske carpaccio, holandské haringy alebo severský gravlax.

20 druhov diét

Jeme preto, aby sme žili. Nežijeme, aby sme jedli. Správna diéta je vyvážená a nikdy nie je drastická. Svoju diétu musíte mať radi kvôli svojmu telu a nie kvôli tomu, že ju vychválili v časopise. Je súčasťou vášho života, ale nie mečom, ktorý nad vami visí.