Ako bezpečne odstrániť chĺpky zo znamienok na koži

Znamienka

Sú bežné a každý človek ich zrejme dobre pozná – znamienka na koži sa objavujú väčšinou medzi detstvom a dospelosťou.

Ak sa nemení ich tvar či veľkosť, ak vás nebolia, ide zvyčajne o zhluk buniek zrastených dokopy miesto toho, aby sa bunky rozložili rovnomerne. Obyčajné znamienka nepredstavujú zdravotný problém, ale posledný verdikt by mal povedať vždy lekár. Kvôli obavám z rakoviny je vždy dobré pýtať sa odborníkov.

Pre ich zvyčajne tmavšiu farbu nie sú znamienka z estetického hľadiska obľúbené – hoci niektorí ľudia ich stále považujú za znak krásy. No ešte väčší problém je, ak z nich vyrastajú chĺpky (v skutočnosti chĺpok vyrastá z nižšej vrstvy kože skrz znamienko) a máte ich na tvári alebo inom dobre viditeľnom mieste.

Je elektrolýza bezpečná?

Na prvom mieste treba povedať, že pokus o domáce odstránenie chĺpkov môže na týchto citlivých miestach skončiť bolestivo. Nožničky alebo žiletky váš problém neodstránia, pretože korienok chĺpka ostane neporušený. Depilačný krém môže na znamienko reagovať inak ako na kožu a môže po sebe nechať jazvu. A ako sme už povedali, dermatológ môže mať na vaše pokusy v domácnosti iný názor ako vy.

Elektrolýza (elektrická ihla) je vo všeobecnosti bezpečná metóda. Je dosť citlivá na to, aby bez škody odstránila každý jednotlivý chĺpkok. Je dôležité, aby ihlu ovládala skúsená opatrná osoba, ktorá má dosť skúseností, aby chĺpok odstránila bezbolestne a nedotkla sa znamienka.

Laserová epilácia nie je v prípade znamienok (pieh, materských znamienok) až taká účinná, lebo aj samotné znamienko obsahuje pigment – rovnako ako chĺpok – a laser by mal problém ich rozlíšiť. Práve preto sa doporučuje ako najlepšie ošetrenie elektrická ihla, ktorá slabým elektrickým prúdom zničí chĺpok aj s folikulom.