Ako funguje čistička vzduchu

Čistý vzduch

Čistenie vzduchu nie je vôbec nová technológia, existuje už storočia. Ale elegantné, skladné a hlavne dostupné spotrebiče sa objavujú v domácnostiach až teraz.

Čo poháňa tento segment elektroniky? Nuž, naše respiračné problémy a alergie. V čínskych metropolách je vzduch tak znečistený, že zlyhanie pľúc je najčastejšou príčinou úmrtia a turistom ukazujú vyhliadky na bilboardoch (cez smog ich nevidno). Čistý vzduch je vzácna komodita aj u nás.

Nezdravé prostredie

Dym zo zle prevádzkovaného kozuba alebo komína – to je prvý príklad z mnohých. Náš domáci vzduch znečisťujú spóry z plesní (naučili sme sa zatepliť domovy, ale plesne sú večný nepriateľ) alebo všadeprítomný prach (prachu sa nedá zbaviť – hovorí sa, že až polovica z neho sú čiastočky usušenej pokožky). Naše pľúca dráždia drobné vlásočky, srsť z našich domácich miláčikov…  Počas vetrania sa dovnútra dostanú rôzne alergény, peľ. Vírusy a baktérie nevidíme, ale môžeme si byť istý, že ich je vo vzduchu celá ZOO.

Ako funguje čistička vzduchu

Dobrý prístroj nerieši len jeden problém, musí byť pripravený na celú paletu. Čistička vzduchu Airhome 15-OP obsahuje až šesť aktívnych spôsobov čistenia ovzdušia.

  • Vstupný filter. Prvý filter je určený na zachytenie najväčších čiastočiek, ktoré vidíme okom – prach, vlasy, srsť.
  • HEPA filter. Je hlavný filter na zachytávanie pevných častíc. Ako sme už povedali, nie všetko vidíme voľným oknom – čiastočku o veľkosti 10 mikrónov je schopné rozoznať len veľmi citlivé mladé oko. HEPA filter funguje aj na úrovní 3 mikrónov – poradí si s mikroprachom, dymom, plesňami, peľom, alergénmi, ale aj niektorými chemikáliami či dokonca s azbestom. Štandardný HEPA filter zachytí vyše 99% čiastočiek – 100% úspešnosť nemá zrejme ešte žiadny filter na svete.
  • Filter s aktívnym uhlím. Pod aktívnym uhlím sa myslí najčastejšie bežný zeolit, ktorý je skvelý adsorbent a katalyzátor. Je hlavným pohlcovačom chemikálií, čiže formaldehydu, benzénu, škodlivých plynov a nepríjemného pachu, ktorého pôvod niekedy majiteľ domácnosti nevie zistiť. Kvalitný prístroj s aktívnym uhlím zabezpečí za hodinu niekoľko „výmen vzduchu“ v bežnej miestnosti.
  •  Fotokatalytický filter s oxidom titaničitým – fotokatalýza rozkladá rôzne druhy organických nečistôt, prchavé organické zlúčeniny a odstraňuje nepríjemné zápachy.
  • Ionizátor. Ionizácia je jednou z 3 elektrických metód čistenia vzduchu. Niekedy sa mu hovorí generátor lesného alebo morského vzduchu. Ióny sú atómy alebo molekuly, ktoré stratili alebo získali elektrón. Tie pozitívne sú nezdravé, sú v dyme, v prachu atď. Ionizátor produkuje záporné ióny a pôsobia skvelo na naše pľúca – v prírode vznikajú napríklad pri búrkach alebo pri vodopádoch (preto je po búrke taký svelý vzduch).
  • UV lampa.  Predstavuje biologické alebo lekárske čistenie vzduchu od mikroorganizmov, baktérií a vírusov. UV svetlo na špecifickej vlnovej dĺžke „uspí“ patogény – prestanú sa hýbať a rozmnožovať. Komore s UV žiarovkami sa preto hovorí „komora smrti“, hlavne teda pre spomínané baktérie (UV svetlo je škodlivé aj pre človeka).