Manžetové gombíky sú symbolom dobre oblečeného elegantného muža. Majú svoju históriu a hovoria niečo o vkuse svojho nositeľa. Hodia sa na rôzne spoločenské či pracovné podujatia – a najlepšie na nich je, že sú skvelým a trvácnym darčekom pre akéhokoľvek partnera.
Kedysi ich nosila len vyššia trieda, biznismeni a obchodníci, dnes sú dostupné a módne pre každého. Dajú sa prakticky rozdeliť do niekoľkých tried, od tej nižšej, neformálnej triedy, kde sa nedbá až tak veľmi na použitý materiál či tvar (spravidla lacnejší kov), farby sú rôznorodejšie, až po tú najvyššiu triedu, ručne vyrábanú, zo zlata či striebra – skrátka od bižutérie až po ozaj cenné šperky, ktoré sa dedia z otca na syna.
Samozrejme, manžetové gombíky majú hlavne praktickú úlohu – najmä držia rukáv pokope. Obľúbené sú najmä na francúzskych košeliach (s dvojitými rukávmi).
Ak kupujete gombíky svojmu manželovu, musíte dobre poznať jeho vkus, jeho zmysel pre dizajn a aj to, či ich bude naozaj nosiť, alebo ich iba odloží do zásuvky. A tiež poznať manželov šatník, jeho košele a obleky, čo však každá správna manželka má výborne zmapované.
Čo sa týka vkusu – vždy platí, že menej môže byť viac. Opulentný luxus môže pôsobiť gýčove, nenápadná krása je vkusná a zaľúbené srdiečka patria len do Las Vegeas. Zato však gombíky môžu byť personalizované, ak na ne dáte napríklad vyryť decentné inicály alebo napríklad dátum výročia. Gombíky s logami kupujú skôr firmy pre zamestnancov alebo športové kluby pre členov než manželky.
Gombíky môžu byť rôznych tvarov a typov – napríklad okrúhle, guľaté, retiazkové, zámkové a podobne. Medzi prémiové materiály nepatria len zlato a striebro, ale aj niektoré kosti, titánium, smalt, perly, sklo, ušľachtilá oceľ či niektoré druhy kovov alebo hornín.
Okrem spoločenskej funkcie môžu mať manžetové gombíky aj zábavnú funkciu alebo spomienkovú (memoriálovú) úlohu. Je jasné, že pri tých prvých sa pri výbere možete vyblázniť, ale na svadbu si ich manžel zrejme nevezme. Najkvalitnejšie gombíky vyrábajú staré rodinné firmy ako napríklad TOUS, spoločnosť, ktorá začínala pred sto rokmi v katalánskej dielničke a dnes má predajne v desiatkach krajín.
Je lepšie ich kupovať z obchodu, kde sa tovar dá jednoducho vymeniť – pri tomto druhu tovaru je to normálne, obzvlášť, keď darček kupujete ako prekvapenie.
Zaujímavá je debata, kto vlastne kupuje manžetové gombíky na svadbu. Odborníci na bontón sa nevedia zhodnúť, či to má byť vždy nevesta, samotný ženích alebo rodina. V každom prípade sa vždy vyplatí dlhší výskum a až potom kupovať – ostatne, toto je investícia na veľmi dlhú dobu.