Ako predísť nachladnutiu a chrípke

Chrípka a nachladnutie

Obzvlášť ľuďom, ktorí až príliš veľa vysedávajú v prekúrených kanceláriách, netreba veľa – a hneď sa na nich nalepia „zimné radovánky“ typu nádcha, alebo dokonca vírus chrípky. Prevencia spočíva hlavne v dobrej životospráve. A čomu sa vyhnúť, alebo čo zaberie ako prevencia?

  1. Nepite alkohol, ale čaj. Zelený čajík s citrónom a medom (alebo trebárs zázvorový) je kladivo na nádchu.
  2. Čistota a hygiena. Čisté prostredie, domácnosť či pracovisko sú nepriateľmi baktérií. A osobná hygiena je úplna samozrejmosť.
  3. Cesnak je liek starých mám. A stále funguje, aj ako prevencia, aj pri liečbe.
  4. Zelenina a ovocie nie sú ohraná pesnička. Ak vaše telo potrebuje bariéru proti chorobám, obzvlášť v zime, prírodné plody ju postavia.
  5. Južné ovocie! Vitamínmi doslova preteká, ale nezabúdajme ani na naše zbrane! Chren, cibuľa, dokonca aj „obyčajný“ zemiak majú svoje tajomstvá.
  6. Dostatok tekutín. Telo bez vody slabne, naopak, s dostatkom čistej vody dokážete zázraky. Napríklad zdravo sa vypotiť…
  7. Naparovanie. Taký tradičný vývar z harmančeku určite poznáte, a je to intenzívna domáca medicína, ktorú vám nezakáže žiadny lekár, naopak.
  8. Nepodceňujte pokašliavanie. Okrem toho, že signalizuje, že na vás „niečo lezie“, môže byť kašeľ príznakom aj iných ochorení. Prečistite si dutiny poraďte sa s lekárom, nebuďte leniví.