Ako rozpoznať kvalitnú zrnkovú kávu: stručný sprievodca gurmána

Baristka

Ak nakupujete kávu v hypermarkete, tak si s detailami zrejme hlavu až tak nelámete – ponuka je obmedzená, dôraz sa dáva na cenu a aby bola káva v akej takej forme. Skutočný znalec kávy – alebo človek, ktorý sa ním chce stať – venuje svojmu nápoju viac pozornosti.

Za prvé: mali by ste vedieť, či ste viac arabica alebo robusta typ. Alebo vám vyhovuje nejaká kombinácia tých dvoch hlavných (poprípade inýc kategórií). Arabica býva drahšia, pretože horské plantáže sú menšie. Býva kyslejšia a hladšia, jej zrná sú oproti robuste trochu väčšie a dlhšie. Robusta je silnejšia, horkejšia, má dvakrát viac kofeínu v sebe a vie teda viac „nakopnúť“. Má ešte jednu výhodu: stará robusta robí peknú penu, kým stará arabica nie.

Triedu však určuje spôsob pestovania, proces praženia, skladovania a dopravy k zákazníkovi. Káva je druhý najpredávanejší produkt po rope – to hovorí samo za seba, že sa jej venujú armády znalcov. Takže menej sa trápte typom kávy a viac sa venujte pôvodu a najmä značke a akosti (vyjadrenej malými písmenkami na obale). Hoci je teda robusta lacnejšia, veľmi kvalitná robusta môže byťlepšia ako menej kvalitná arabica. Ak sú kávové zrnká polámané, drolia sa, odlupuje sa im šupka – taká káva nespĺňa minimálne kvalitatívne nároky.

Ak si chcete kávu pražiť sami, a ak máte radšej jemnejšiu kávičku, siahajte po svetlejších zrnkách (v angličtine sa im vraví fazuľky). Zrná môžu mať desiatky najrôznejších farieb, rôzne žltozelené, čevenohnedé odtiene, až po pekelne čierne dopražené zrnká. Kratšie pražená káva má kyslejšiu chuť, dlšhei pražená je silenejšia, horkejšia, má viac dymových tónov a má lesklejší olejovitejší povrch. Mimochodom, častý omyl znie: že tmavšie a dlhšie pražené zrná obsahujú viac kofeínu. Je to naopak. Ľahko pražená zrnká obsahujú najviac kofeínu, stredne dlho pražené espresso predstavuje rozumný kompromis.

Dobre upraženú kávu spoznáte podľa toho, že zrná sú upražené rovnomerne, vyzerajú rovnako, nemajú rôzne odtiene. Čím menej spálených zŕn (zopár sa toleruje), tým ste lepší pražiar. Rovnako nedopražené zrnká v nej nemajú byť. Káva sa zásadne degustuje čerstvá, bez cukru, mlieka, korení – až keď zisíte, že je dobrá, vtedy si ju môžete začať dochucovať.

Kávu by ste mali pomlieť vždy tesne pred prípravou a konzumáciou. Mletím sa totiž rozruší jej štruktúra a začne sa oxidácia, ktorá trvajú niekoľko dní, ale niekedy aj menej ako jeden deň – a zvetraná na poličke odložená káva je dobrá už len na vyhodenie. Na druhú stranu variť kávu tesne po upražení je rovnako zlý nápad – najlepšia je jeden dva týždne po upražení, niektorým typom stačí iba pár dní. Kvalitné zrnká musia byť aj kvalitne balené – žiadny priehľadný obal, ani taký ktorý vpúšťa vzduch cez zips, vlhkosť a podobne. Zlé balenú kávu spoznáte podľa zoxidovaného povrchu zrniek, ktorý už nie je lesklý, stráca farbu, má bledšie škvrny, farba je mdlá atď.

Určite nepovieme žiadnu novinku, ked doporučíme len rešpektované obchody a pražiarne – skúste caffeitaliano.sk, veľká ponuka a znalosť kávy vás prekvapia. Kvôli kvalitným zrnám sa oplatí mať kvalitný mlynček, káva si totiž oveľa dlhšie uchová svoju čerstvosť. Ak mlynček nemáte, obchody a kaviarne by mali byť ústretové a mali by ponúkať túto službu.

Zmesi zrnkovej kávy môžu byť skvelé, ak sa vyrábajú s účelom nájsť dobrú kvalitnú kombináciu. Časom ale zistíte, že niektoré zmesi len primiešavajú lacnejšie zle prepražené robusty do lepšej arabicy,  aby sa mohli pochváliť kvalitou – ako začínajúci barista tieto praktiky odhalíte a budete vedieť, čo je dobrá zrnková káva a čo nie. Nakoniec, hnať sa za čo najnižšou cenou, nie je výhodné takmer v žiadnej oblasti. Sledujte percentá pomerov a po ochutnaní urobte vlastný záver. A ak nájdete kávu „s parfumom“, vyhnite sa jej. To sa už rovná podvodu.