Ako trénujeme mozog pri hraní hier naživo

Questum

V prostredí, ktoré nepoznáme, sme v strehu. Ideálne podmienky na tréning mysle. Riešenie hádanok, čo najefektívnejšia komunikácia – radosť, neistota, panika, hľadanie riešení  – to je escape room, úniková hra naživo. Pár dôvodov prečo je hranie užitočné okrem zožatej zábavy:

  1. Zlepšujeme zmysel pre detail. Pre escape roomy je typické, že bez koncentrácie ich väčšinou nepokoríte – musíte sa do problému ponoriť, presne ako pri práci alebo štúdiu. Riešenie úloh a hľadanie vodítok vyžaduje cvik, tréning, dobré rozpoloženie a šikovné oko. Je zvláštne, ale deti si často všimnú to, čo dospelí nie. Preto je napríklad room Tajomstvo Nikola Teslu vhodný pre rodiny s deťmi.
  2. Cvičenie mysle. Každý učiteľ vám potvrdí, že najlepšie to ide zábavnou formou – ako vravel Komenský, škola hrou. Pohotovosť, logika, zvládanie stresu, manažment mikroúloh v mysli – ako ísť na to správne a nevyčerpať sa – to je duševný fitness, ktorý pri hre zažije každý.
  3. Smer kreativita. Keď sa chcete naučiť plávať, musíte to robiť vo vode. Keď sa chcete pocvičiť v kreatívnych činnostiach, musíte vyhľadať kreatívne prostredie. Hry majú filmové, dobrodružné a niekedy až hororové pozadie – ideálne miesto na povzbudenie fantázie.
  4. Teamwork. Áno, komunikácia. Hry sú založené na spolupráci – doslova. Niektoré puzzle nevyrieši jedna osoba, preto sú hry pre dvoch až piatich ľudí – môžete riešiť viac problémov naraz. Individualizmus je dobrý pre prirodzeného vodcu (ktorý sa pri hre skôr či neskôr objaví). Ak sa navzájom nebavíte, tak sa pravdepodobne zaseknete a váš výsledok nebude ktohovieako uspokojivý.