Ako vybrať školskú tašku pre prváčika

Prváčik: školská taška

Veľké a dôležité dobrodružstvo v živote človeka – obzvlášť toho malého, ktorý sa prvýkrát chystá do školy. Ak sa vášmu drobcovi však taška nebude páčiť, nuž, oheň bude na streche. Je treba vybrať správne.

Áno, prváčika by ste do výberu tašky mali zahrnúť. Ak školský batoh kúpite ako prekvapenie k sviatku, môžete byť prekvapení vy – odmietnutím. Pamätajte si, že deti majú obľúbené rozprávkové postavičky len pár mesiacov, takže toto nemusí byť vaša priorita číslo jeden.

Akú veľkosť? Tašky sú spravidla štandardizované, vy si musíte dať len pozor, aby ste nekúpili nesprávnu. Na maličkých prváčikoch niekedy batohy vyzerajú obrovsky, ale je dobré ak vydržia aspoň rok, dva. Školské batohy by po zaplnení nemal vážiť viac ako 15 percent hmotnosti malého nositeľa. Váhu treba rozložiť po celom chrbte a upraviteľné popruhy sú prakticky nutnosťou.

Musia sa do nich zmestiť zošity, aj knihy, výkresy a hromada vecí, napríklad fľaša na pitie, desiata a podobne. Priehradky a bočné tašky sú nielen užitočné, ale dieťa sa s nimi naučí organizovať si veci. Ideálne sú aj drobné vrecúška na drobné, karty, ceruzky, kartičku s adresou, a elektroniku zatiaľ asi netreba. Každodenné nosenie je drsné – deti batohy hádžu kade tade, trieskajú s nimi, musia byť odolné, lebo od prvých dní budú chytať patinu.

Veľa batohov je lacných a trendy (majú napríklad nejakú rozprávkovú postavičku), pozerajte sa po kvalitnejších taškách, napríklad od česko-slovenskej firmy STIL. Batohy sú z domácej produkcie, sú ľahké a pevné, majú všetky potrebné certifikáty kvality od odborníkov (na rozdiel od lacných čínskych batohov, ktoré vydržia pár týždňov). Školské tašky sa dajú kúpiť v sete s peračníkom, zásterkou a inými pomôckami. Zohnať ich by nemalo byť ťažké – každá predajňa s detskými taškami ich väčšinou má.

Ak kupujete tašku tesne pred sezónou, čiže školským rokom, zistíte, že lacnejšie to je vybaviť oveľa skôr. Pri kúpe si overte pevnosť zatvárania, nerovnosti na plochách batohu, či do seba dobre zapadá zapínanie, či má batoh otvory (voda sa do neho dostane nielen v daždi) a najmä: treba vyskúšať ako sedí na chrbte, ktorý ho bude nosiť.  Je možné, že potomok si batoh oblepí nálepkami, pokreslí alebo obvešia jeho srdcu milými doplnami – nebráňte tomu, naopak, pridajte reflexné pásky a bezpečnostné prvky.