Ako vybrať topánky na leto

Tenisky Converse

Čo je letná obuv? Sandále, žabky, balerínky… alebo kroksy. Necítite sa v tejto vzdušnej obudi dobre? Nič z tohto vám asi neodporučí ortopéd. A nič z toho nie je určené na sústavné nosenie.

Aj v lete je dobrá pevná obuv – teda, ak plánujete dlhšie trasy, vyjsť si do mesta alebo do prírody. Žabky napríklad sú iba na krátke presuny, alebo na nosenie v domácnosti. Topánky sú najlepšie s klenbou alebo vytvarovanou vložkou – ale v lete nie sú seriózne topánky až také obľúbené. Najviac ľudí stále nosí tenisky, značkové typu Converse alebo neznačkové. Ako kupovať?

  • Ak si obkreslíte svoje nohy doma na papier a tvar vystrihnete, v obchode môžete prirovnávať svoju presnú veľkosť k jednotlivým modelom.
  • Vyskúšajte obe nohy. Veľa ľudí tomu neverí, ale nohy nebývajú úplne rovnako veľké ani široké – mení sa to rokmi. Čiže pri nákup kúpte ten pár topánok, ktorý viac sedí väčšej nohe. Noha dokonca mení svoj objem v priebehu dňa, sú to síce maličké čísla, ale pri topánkach dôležité. Poobede býva noha najväčšia.
  • Pri nákupe a skúške si dajte rovnaký typ ponožiek (čiže v lete tenké), aké plánujete nosiť v budúcnosti v nových topánkach.
  • Nájdite rovnováhu medzi tvrdou a mäkkou podošvou. Príliš tvrdá podošva vás unavuje, príliš mäkka neabsorbuje nárazy pri našľapovaní, takže ich absorbuje vaša kostra.
  • Pri turistickej a trekkingovej obuvi v lete riešite často problém pevnosť a odolnosť voči vode vs vzdušnosť  – lebo v lete sa nohy potia oveľa viac a vy potrebujete vzdušnú obuv, ideálne z pravej kože, pretože koža „dýcha“.
  • Ak siahate po sandáloch, tak nie po takých s úzkymi alebo zarezávajúcimi sa pásikmi.
  • Obuv zo syntetických materiálov sa neprispôsobí nohe. Ak je pri skúšaní tesná, neskôr to nemusíte nosením roztiahnuť.
  • Nesnažte sa napchať špičky nasilu do topánky, ak cítite tlak na prstoch, potrebujete väčšie číslo. Pri skúške sa postavte, pokrúťte prstami a urobte pár krokov. Päty by mali priliehať, podošva nemá kĺzať ani oproti nohe ani na vonkajšom povrchu. Musí byť odolná proti ostrým kamienkom a topánky by celkovo nemali vydávať zvuk alebo nepríjemne vŕzgať.