Človek má väčšinou skúsenosť s jednou či dvomi technológiami vykurovania – tieto veci sú dosť dlhodobé. Ale ako sa hovorí – všetko je komplikovanejšie a každý typ má niečo do seba a nejaké muchy (pre a proti). Toto je náš stručný sprievodca čo od akého spôsobu kúrenia čakať.
Plynové kotly. Ľahký, efektívny, okamžitý spôsob kúrenia. Na Slovensku máme vybudovanú štruktúru najmä na plynovú variantu. Plyn netvorí toxické splodiny ani popol ani špinavý plyn – nečudo, že sa vedú v EÚ debaty, či ide o zelenú technológiu alebo nie (na konci ostane aj tak iba politika). Nevýhodou je výbušnosť plynu (treba s ním narábať veľmi opatrne) a občasné výkyvy cien (plyn je však tak lacný, že to zato stojí). Plynový kotol môže byť drahší.
Solárny ohrev. Možno technológia budúcnosti – treba o tom presvedčiť viac ľudí. Samozrejme, technológia je nedokonalá – v noci či v zime nevýkonná. Prevádzka je však veľmi lacná a ak máte dobre vymyslenú kombináciu ako skĺbiť solárne panely s inou metódou, vaša domácnosť je čistá, ekologická a rozmýšľa ekonomicky.
Kotol na tuhé palivo (uhlie, koks, biomasu – pelety). Klasické kúrenie, ktoré vyžaduje komín (a pravidelné kontroly), pravidelné naplňanie kotla palivom a čistenie odpadu na dennej báze… Uhlie, vykurovací olej nie sú obnoviteľné zdroje, biomasa sa však dopĺňa. A existujú kotly naozaj na rôzne palivá.
Podlahové kúrenie. Môže byť založené na rôznej báze, dôležité je, že je zapustené v zemi – trebárs v betóne. Dlaždice či plávajúca podlaha sú väčšinou v poriadku, parkety a iné citlivé dlážky ani nie. Niekomu vadí, že časť tepla pohlcuje podlaha samotná, na druhú stranu – teplý vzduch stúpa hore, a nepotrebujete radiátory či viditeľné telesá v miestnostiach. Podlahové kúrenie sa oplatí v množstve novostavieb.
Krby a kachle. Ani tento starodávny spôsob nezaostáva a firmy vyvíjajú nové spôsoby – krby a kachle už nemusia byť len na palivo, v obchodoch sú obľúbené vystavené „falošné“ krby. Ak máte prístup k množstvu lacného dreva – prečo nie? Ale je okolo toho robota. Krby a kachle sú dizajnovo a esteticky vhodné do tradične vyzerajúcich stavieb.
Plynové ohrievače. Za hlavnú spôsob vykurovania veľkej domácnosti sa nepovažujú – na to nie sú úplne efektívne. Avšak vyplatí sa ich mať doma ako doplnok, plynové ohrievače sa často umestňujú na terasy a do miestností, kde sa normálne nekúri, ale potrebujete pohotovostne otepliť vzduch.
Elektrický ohrev. Rozpálené špirály sú dobre známe tým, ktorí majú v elektrárňach vybavený špeciálny tarif (elektrické kúrenie v domácnosti prevažuje). Ohrievače sa technologicky zlepšujú a sú efektívnejšie a rýchlejšie ako v minulosti. Je treba ich mať ale stále pod dozorom a zapínať iba na nevyhnutný čas.
Infračervené panely. Opäť – ak dokážete dobre vykalkulovať náklady na energiu, ide o veľmi moderný spôsob vykurovania, ktorý má budúcnosť. Zvláštnosť tejto technológie je v tom, že zohrieva steny a nábytok a vzduch sa otepľuje až po dotyku s pevnými predmetmi.
Doplnkový ohrev ako je obrátený chod klimatizácie alebo rekuperácie. Veľa spotrebičov, ktoré sa primárne vyrábajú na chladenie alebo zabezpečovanie čerstvého vzduchu, má v sebe zabudovaný aj mód, keď dokážu v prípade núdze kúriť.