Bez vitamínov by sme neboli. Ale nedokážeme si ich vyrobiť

Vitamíny

Vitamíny sú zložkou enzýmov, ktoré urýchľujú biochemické procesy v našom tele… ale telo si ich žiadnym spôsobom nedokáže vyrobiť. Prijať ich môžeme len zvonka.

Našťastie, vitamíny sa rozpúšťajú vo vode alebo tukoch. To znamená, že je normálne ich príjimať v prirodzenej strave (a aj sa to tak odporúča). Ľudia, čo v minulosti nemali prístup k vitamínom (napríklad zlatokopi, alebo námorníci), mali fúru zdravotných problémov.

Vitamíny predlžujú život… a zo dlhého zoznamu je najslávnejšie „Céčko“ – vitamín, ktorý je kľúčový v imunitnom systéme a pri prevencii okrem iného aj vírusových ochorení – napríklad chrípke, alebo dnes vystrájajúceho Covid-19. Jasné, vitamíny pomáhajú aj ženskej plodnosti alebo kvalitnej črevnej mikloflóre. Vlastne je trochu zbytočné vymenovávať benefity vitamínov, pretože ich vplyv týka prakticky všetkého v tele. A absencia vitamínov a minerálov môže mať katastrofálne následky.

Kedy siahať po vitamínových náhradach, čiže kapsliach alebo rozpustných tabletách? Napríklad ak nadmerne zaťažujeme naše telo (športom alebo ťažkou manuálnou prácou), ak chorľavieme, alebo máme rôzne neduhy, o ktorých sa radíme s lekármi. Vitamíny ako doplnky sa môžu hodiť pre deti, starších ľudí, tehotné ženy – alebo jednoducho ak nemáte nejaký čas prístup ku kvalitnej a vyváženej strave, kde je ovocie a zelenina.

Takže vitamín C. Poznáme ho veľmi dobre – stále sa o ňom vedú debaty. Jeho názov je aj kyselina askorbová. Táto na oko neviditeľná vec pomáha udržiavať náš krvý obeh, stojí v prvej línii proti mnohým chorobám a vraj spomaľuje starnutie. Takisto vraj pôsobí preventívne proti ťažším civilizačným chorobám, ale pomáha aj metabolizmu (ak chudnete, študujte aj tieto veci).

Hrá hlavnú rolu pri liečbe a zotavovaní sa – naša imunita je neskutočne komplexný systém, ktorý sa evolúciou vyvíjal veľmi dlho a céčko vždy stálo na našej strane. Tušíme o ňom už stovky rokov, aj keď pod preskúmať pod mikroskopom sa dal prvýkrát zhruba pred 100 rokmi. Normálne po ňom siahame pri akejkoľvek ľahkej nádche, ale pravda je, že sme to mali robiť obyčajne skôr. Imunitu si budujeme priebežne, nie skokovito – na to pamätajme, lebo práve zažívame obrovskú pandémiu Corona víru a imunita je náš hlavný štít. Preto je dobré keď Vitamín Extra C 500 uvoľňuje postupne.

Je zaujímavé, že v tele zostáva len 24 hodín – musíme ho prijímať každý deň. Vitamínom C sa väčšinou nedá predávkovať, pretože nadbytočný vitamín zdravé telo jednoducho vylúči v moči – ale žiadny doktor vám neodporučí experimentovanie s príliš veľkým množstvom vitamínov.

Existuje zaujímavý mýtus, ktorý vraví, že citrusové ovocie je bomba na vitamín C. Je to pravda.. ale napríklad v čiernych ríbezliach, ktoré sú typickejšie pre naše podnebie, je ho 10-krát viac! Céčko je aj v paprike, v keli či v hrachu. To znamená, že sa netreba živiť iba exotickým južným ovocím.