Bylinky (Pozitívne účinky byliniek na zdravie)

microgreens

Bylinky sú nielen vynikajúce v kuchyni pri príprave jedál, lebo ako chutné čaje, ale majú aj pozitívne účinky na zdravie. Pozrime sa na niektoré z nich.

Žerucha

Vďaka vláknine a antibakteriálnym vlastnostiam môže žerucha pomôcť lepšiemu tráveniu, vyrovnať črevnú flóru a oživiť náš metabolizmus. Žerucha môže tiež liečiť ďalšie príznaky súvisiace s trávením, ako je nadúvanie, kŕče a vetry. Žerucha obsahuje prírodné dusičnany. Pri žuvaní v ústach sa premieňajú prospešnými baktériami na dusitany a v žalúdku na plynný dusík, ktorý sa dostáva do krvného obehu, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak.

Majorán záhradný

Majorán je spojený s niekoľkými výhodami, ako je zníženie zápalu, zlepšenie trávenia a regulácia menštruácie. Antioxidanty v majoráne pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek spôsobenému potenciálne škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Ukázalo sa, že viaceré zlúčeniny v majoráne, ako napríklad karvakrol, majú antioxidačné účinky, môžu pomôcť znížiť zápal vo vašom tele.

Bazalka

Bazalka je plná antioxidantov. Tieto antioxidanty, spolu s ďalšími, ako sú antokyány a beta-karotén, pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele, ktoré inak môžu viesť k poškodeniu buniek a zvýšiť riziko rôznych zdravotných stavov, vrátane rakoviny, srdcových chorôb, artritídy a cukrovky.

Mäta pieporná

Mentol v mäte piepornej funguje ako dekongestant, zmenšuje opuchnuté membrány v nose a uľahčuje dýchanie a tiež pomáha uvoľňovať hlien, ktorý sa nahromadil v pľúcach. Mäta pieporná môže v prvom rade pomôcť zabrániť vzniku choroby. Môže tiež mať znižujúci účinok na srdcovú frekvenciu a systolický krvný tlak.

Rozmarín lekársky

Rozmarín je bohatým zdrojom antioxidantov a protizápalových zlúčenín, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú posilňovať imunitný systém a zlepšujú krvný obeh. Rozmarín sa považuje za kognitívny stimulant a môže pomôcť zlepšiť výkon a kvalitu pamäte. Je tiež známe, že zvyšuje bdelosť, inteligenciu a sústredenie

Šalvia lekárska

V stredoveku mal silnú povesť pre svoje liečivé vlastnosti a dokonca sa používal na prevenciu moru. Súčasný výskum naznačuje, že šalvia môže byť schopná zlepšiť funkciu mozgu a pamäť, najmä u ľudí s Alzheimerovou chorobou. Jedna čajová lyžička mletej šalvie obsahuje 10 percent dennej hodnoty vitamínu K, ktorý pomáha nášmu telu pri zdraví kostí a zrážaní krvi. Bylina tiež obsahuje malé množstvá iných živín, ako je horčík a vitamín A.

Tip

Najlepšie bylinky nenájdete v obchode. Lepšie je ak si ich vypestujte. Na to však potrebujte kvalitné hnojivo, pretože tak vašim rastlinám dodáte tie správy živiny, ktoré potrebujú. Okrem toho budete potrebovať chvíľu trpezlivosti a lásku k starostlivosti. V dnešnej dobe sú však ľudia rozbehaný a na nič poriadne nemajú čas. Preto ak je to aj váš prípad, skúste tieto bylinky dať na starosti starým rodičom alebo susedom. Pamätajte, že tie najlepšie veci sú tie, ktoré o ktoré sa staráme a preto aj vieme čo konzumujeme.