Chystáte sa k moru? Poradíme vám ako sa opáliť a nespáliť

Horúce leto, oslepujúce slnko, nekonečné more, úžasné piesočnaté pláže…Ako dlho sme na to čakali a snívalo o tom! Samozrejme, že z dovolenky pri mori si okrem mnohých zážitkov a suvenírov chceme „priniesť“ aj prekrásne zlatisté opálenie. Často to ale končí spálenou pokožkou, bezsennými nocami a teplotami z úpalu. Otázka sezóny teda znie: Ako sa opaľovať a nepoškodzovať si zdravie?

Opaľovanie – prípravná fáza

Ultrafialové žiarenie má na pokožku extrémne negatívny vplyv. Vysušuje ju, preto naozaj stojí za to pripraviť sa na kontakt so slnkom vopred. Ešte skôr, než vkročíte do mora, by ste mali použiť vyživujúce a hydratačné pleťové krémy. Ak máte obzvlášť citlivú pokožku, vytvorte si „základ“ pre opaľovanie pár týždňov pred odchodom na dovolenku – úplne postačí pravidelné, aj keď nie príliš dlhé vystavovanie sa slnku. Ak už na začiatku dovolenky bude mať vaša pokožka svetlý, jemne zlatistý odtieň, pravdepodobnosť spálenia od slnka sa výrazne zníži. A ešte k tomu budete vyzerať super hneď v prvý deň na pláži.

Opaľovanie na pláži

Ako sa opaľovať na pláži?

Najlepší čas na opaľovanie? Od východu slnka do poludnia a potom od 16. hodiny do západu slnka. V obedňajších hodinách je slnko najagresívnejšie a ak sa mu v tomto čase vystavíte, hrozí riziko vzniku akútneho spálenia a úpalu.

    • Začnite s 5 až 10 minútovým pobytom na slnku a dávky postupne zvyšujte. Zvyšok času trávte v tieni, prípadne pod slnečníkom. Takto získate hladké, krásne opálenie bez odlupujúcej sa pokožky.
    • Nepoužívajte toaletné vody ani éterické oleje.
    • Ľahnite si spôsobom, aby vám slnko ohrievalo nohy. Pocítite, ako sa vám teplo príjemne rozleje po celom tele.
    • Ak sa opaľujete a ležíte na slnku, zmeňte polohu aspoň každých 10 minút.
    • Opaľovanie hodinu či dve po jedle je fajn, pretože telo vtedy najľahšie toleruje stres spôsobený UV žiarením.

Ako už bolo spomenuté, UV žiarenie dehydratuje pokožku, preto je potrebné ju vyživovať a zvlhčovať pomocou krémov. Je tiež vhodné niekoľkokrát týždenne použiť jemnú kefu na odstránenie mŕtvych kožných buniek, to však len v prípade, že vaša pokožka nie je citlivá na takýto zásah.

Bioderma Bronz 30

Ako si udržať opálenie aj po tom, ako odíde od mora?

Získaním krásneho a rovnomerného opálenia ste ešte vojnu nevyhrali, maximálne tak bitku. Aby ste predĺžili jeho životnosť, mali by ste piť mrkvovú šťavu a jesť žlté a oranžové ovocie. Nezabudnite ani na používane výživného krému a hydratovanie tela.

Keď viete ako sa opaľovať pri mori, môžete rýchlo získať krásne opálenie a znížiť riziko spálenia sa. Napomôžete mu aj tým, že budete používať aj spoľahlivé krémy na opaľovanie, ktoré vás dostatočne ochránia.