Hovorí sa, že prvé tri mesiace sú pri zdravom vývine bábätka najdôležitejšie. Stane sa veľa dôležitých vecí. Krehký novorodenec dokáže viac než na čo vyzerá. A jeho vývin nepodlieha exaktným vedeckým dátam – každé batoľa je totiž trochu iné.
Rodičia rozhodne nesmú svoje aktivity obmedziť len na „kŕmenie a prebaľovanie“, hoci zo začiatku sa zdá, že o nič iné nejde. Čo sa rozvíja v spomínanom prvom štvrťroku života človeka?
- Motorika – sprvu náhodné pohyby sa menia na úmyselné dvíhanie hlavičky, prvé kopanie či sťahovanie rúčok.
- Sluch – zdravé dieťa sa obracia za zvukovými podnetmi a reaguje na ne.
- Zrak – sprvu nekoordinovaný čiernobiely pohľad sa v prvých týždňoch dokáže uprieť na tvár a oči matky – najmä pri kojení; ľudia sú tak od prírody naprogramovaní. Preto je prvou hračkou tvár rodiča, ostatne, novorodenec vníma iba veľmi blízke objekty.
- Komunikácia – po prvých dvoch mesiacoch začne bábäto žvatlať, pokúšať sa vydávať zvuky, prvé nevedomé pokusy o komunikáciu s okolím.
Ako spoznáte, že nie je niečo v poriadku a mali by ste sa poradiť s lekármi? Napríklad, že dieťa sa nezlepšuje v pohyboch s hlávkou, nereaguje na hlasné zvuky, neusmieva sa na rodičov občas, nesnaží sa zrakom zaostrovať na blízke predmety, nesnaží sa uchopiť prvé podávané hračky… v každom prípade netreba hneď panikáriť – ako sme napísali vyššie, rôzne fázy môžu prísť v rôznom čase. Vývoj novorodenca je pomalá a prirodzená cesta.
V novom svete
Staré mamy povedia – nie je to žiadna veda. Bábätko treba občas chovať v bezpečnej polohe, pretáčať ho, nechať ho občas na brušku, meniť mu pozície a rozprávať sa s ním, keď je pokojné a má dokorán otvorené očká. Naopak, v prípade plaču treba rýchlo skúmať vo veci – plač je jediný nástroj maličkého tela, ktorý oznamuje, že s niečím treba pomôcť.
Existujú, samozrejme, aj chyby a chybičky, ktorých sa rodičia často dopúšťajú v prílišnej horlivosti. Napríklad, že zanedbávajú správnu polohu na brušku, pretože dieťatko plače, predčasne sa ho snažia posadiť, príliš skoro mu pomáhajú s chodením a podobne. Zoznamy sú dlhé a článkov na túto tému sú tony.
Inteligencia sa buduje od začiatku
Áno, odborníci vravia, že na tom, či z vášho potomka bude vedec, možno záleží už v brušku (správna životospráva matky procesom pomáha, škodlivé zlozvyky negatívne vplývajú na plod). Po pôrode nemá ešte novorodenec ani zďaleka „hotový“ vyvinutý mozog. Nervové spoje sa dokonca vývíjajú aj v šiestom veku života. Preto je jasné, že musíte svojim deťom pomáhať už od prvej plienky. Správne ich noste, neustále sa s nimi bavte, doprajte im oddych, dbajte na správne reakcie na podnety novorodenca.
Batoľa dokáže ovplyvniť už taká vec ako je nálada a rozpoloženie matky. Detičky vyžadujú neustálu pozornosť, láskavé dotyky a veľmi kvalitnú výživu (niektoré potrebné látky sú len v naozajstnom materskom mlieku, nie v umelom mlieku). Všetko toto vplýva na stavanie lega v novorodencovej hlavičky – podporujte ho od začiatku. Vnímavosť a zvedavosť dojčaťa sú veľmi dôležité predpoklady na vyššiu inteligenciu. Ostatne, dospelý človek, ktorý nie je zvedavý ako dieťa – nikdy nebude patriť k múdrejšej časti ľudstva.
Čo také detské uspávanky, spev? Je to to najlepšie, čo príroda vymyslela. Ak začnete neskôr čítať prvé knižky, môžete ich pokojne zaspievať, spev prispieva k nášmu zdravému vývoju v prvých mesiacoch života… Inteligentné odpovede, inteligentné hračky – a prirodzený vzťah, s tým prispejete k budúcej inteligencii svojich detí.