Diódový laser alebo IPL. Je v tom vôbec rozdiel?

Odchlpenie

Pri práci v salóne narážame na to, že niektorí klienti nerozlišujú medzi nami používaným diódovým laserom a technológiou IPL (Intense Pulse Light). Rozdiel tu však je a dosť podstatný.

Tak za prvé: IPL vlastne nie je laser, ale xenonová výbojka. Produkuje široké spektrum farieb a vlnových dĺžok. Diódový laser pracuje iba v spektre červenej farby a jeho vlnová dĺžka je prispôsobená na odstraňovanie chĺpkov.

Ak tomu nerozumiete, nemajte obavy – väčšina ľudí neštudovala fyziku. Stačí si predstaviť IPL ako žiarovku svietiacu naširoko a diódovy laser ako úzky zväzok svetla. Čo to znamená? Že diódový laser zasahuje iba to, čo potrebuje – pigment (melanín) v korienku vlasu, kým IPL zasahuje aj okolitú kožu. Prvý bod pre diódový laser.

Dôležitý rozdiel je aj v tom, že IPL nemá účinok hlbšie v koži, kým laser áno – mieri na folikul chĺpka hlboko pod kožou. Je preto efektívnejší ako IPL.

Ďalšia výhoda diódového laseru – pri jeho používaní nehrozia popáleniny, kým pri používaní IPL musí byť obsluha opatrnejšia, aby klientku nepopálila. A po skončení kúry s IPL je ošetrené miesto viditeľne citlivejšie.

Procedúr s IPL je treba viac ako s laserom (zhruba o tretinu), čo je už štvrté pozitívum v prospech diódovej technológie. Nuž a zásadná piata výhoda diódového laseru – jeho efekt je naozaj dlhodobý, trvalý. Po ošetrení s IPL po pár mesiacoch začnú chĺpky opäť rásť.

Prístroj IPL je lacnejší a preto môže byť procedúra s ním lacnejšia. Ale fakt, že po čase ho budete opäť potrebovať ho nerobí lacnejšou variantou z dlhodobého hľadiska. Má IPL vôbec nejaké výhody? Ale áno, má. Je dobrý ak z nejakého dôvodu nechcete odstrániť celý porast na tele, ale len zmenšiť jeho hustotu. IPL sa používa aj v medicíne (napríklad pri očných zákrokoch, akné alebo omladzovaní kože).