Doma je tam, kde zdravo, bezpečne…. a primerane vlhko

Odvlhčovač

Ak je v domácnosti príliš vlhko, ľudí aj stavbu trápia plesne. Ak je príliš sucho, trápi nás suchá pokožka, kašel, vysychanie sliznice. Čo je to optimálna vlhkosť vzduchu?

Ideálny stav je, ak máte doma okolo 45 až 55 percentnú vlhkosť (humiditu) ovzdušia. Samozrejme, platí to pre naše zemepisné šírky a dĺžky.

Vlhkosť, teplo, zdravie – priama úmera

Odkedy vedia termostaty merať vlhkosť, nie je problém zistiť si tú svoju. Môžete si kúpiť aj špeciálny humidistat, dnes stoja ozaj babku. Že je niečo v neporiadku zistíte ľahko aj bez prístroja – vo vlhkých domácnostiach sa na stene začínajú objavovať „mapy“ a množstvo iných artefaktov súvisiacich s vlhnutím.

Na extrémy stav sa nabaľuje veľké množstvo zdravotných problémov, oveľa viac než len to, čo sme spomínali v úvode. Ak sú v domácnosti deti, starší ľudia, zdravotne citliví alebo chorľavejúci obyvatelia, mali by ste sa o tieto veci zaujímať. Prílišná vlhkosť môže mať desiatky zdrojov (stavebné, počasie, alebo vaša aktivita doma) a poradiť si s ňou môžete jednoducho – tak že si zaobstaráte domáce odvlhčovače a sušiče.

Prílišná vlhkosť namáha naše kĺby, spôsobuje alergie, svrab, astmu a tak ďalej. Tomuto sa určite každý rád vyhne. Mať doma vysúšač sa zíde aj keď bývate v blízkosti vody, máte problémy pri dažďoch, alebo v kúpelni či kuchyni, keď sa do okolia vyparuje príliš veľa vody.

Priaznivá doba pre spotrebiče

Dnešné prístroje už nie sú tak hlučné a nežerú toľko energie ako tie v minulosti. Je dobré ich mať po ruke. Určite ich oceníte aj v starých domoch, ostatne, trebárs historické budovy sú nimi bohato vybavované. Alebo sa zídu pri maľovaní či stavebných prerábkach – naše murovanie totiž obsahuje vždy veľké množstvo vody. Bazénové odvlhčovače sú zvláštna kategória týchto výrobkov a ak máte bazén vnútri zrejme ich budete potrebovať.

Pri prevádzke nezabúdajte na pravidlá bezpečnosti. Odvlhčovač udržiavajte čistý, správne zapojený, so všetkými krytmi, mimo dosah psov a mačiek, alebo aj príliš malých detí.