Dôvody prečo hľadať pomoc s podkladmi pri záverečnej práci

Podklady na prácu

Záverečná práca nie je iba formalita a neznamená len automatické ukončenie štúdia alebo jeho časti.

Literatúra a pramene taktiež nie sú len nutné zlo, sú to základy práce, o ktoré sa opierate – ťažko sa robí výskum úplne od nuly. Každý vysokoškolák (alebo vedec) stavia len na tom, čo pred ním položili iní… A preto sa nezaobídete nielen bez literatúry, ale najmä literatúry trefnej a vhodnej.

Použitá literatúra vám na prvom mieste pomáha pochopiť vašu tému. Predpokladá sa, že na začiatku písania ešte neviete kam vás téma dovedie a k akým výsledkom sa nakoniec dopracujete. Zmyslom je niečo pochopiť a preskúmať. Vďaka literatúre už máte akú takú barličku a mali by ste si položiť nezodpovedané otázky. P

Aj ten najpraktickejší alebo veľmi experimentálny výskum sa potrebuje oprieť o teóriu. Hoci je teória občas neobľúbená, v podstate tvorí rámec vašej práce, ktorý žiadny študent nedokáže prekročiť – vaším výstupom je stále papierová práca. Počas skúmania zdrojov a informácií sa vám podarí zvoliť si najlepšiu metodológiu a štruktúru svojej práce. Toto všetko znie dobre – ale sám študent o sebe sa môže pred ozaj veľkou prácou cítiť stratene; a potrebovať pomocnú ruku. Nechať si vypracovať prácu za seba je neetické a nezákonné, nechať si pomôcť s podklami je naopak veľmi vítaná pomoc. Určite sa dostanete k myšliekam, ktoré by ste vďaka vlastnej fantázii možno nevymysleli, ale ktoré môžete spracovať a rozvinúť. Kedy potrebujete pomoc s pokladmi pri záverenej práci?

  1. Nemáte skúsenosti. Nie každý študent sa cíti ako doma pri písaní väčieho objemu textu. Nie všetky odbory sú ako humanistické, nezameriavajú sa na písaný prejav. Ak študent v živote nevypracoval nič nad 5 strán a naraz sa od neho chce 50, pomoc sa určite zíde. Od skúsenejšieho absolvenva, známeho – alebo v prvom rade školiteľa. Školitelia (vaši konzultanti) však na vás nemusia mať dosť času, ostatne, majú radiť desiatkam študentov v ročníku. Môžete od nich dostať veľmi strohé informácie. Pýtajte sa preto všade, najlepšie ľudí z odboru a nechcitee po nich dlhé state, a unavovať svojími otázkami, chcite skôr nasmerovanie.
  2. Nemáte dosť času alebo energie. Záverečné práce sa píšu v období, keď musíte kompletne nalúskať všetko učivo na záverečné skúšky, môžete si hľadať prácu – alebo už nejakú mať. Ak už pracujete, je záverečná práca problém – vravíte si, že to sfúknete vtedy a vtedy, ale cítite sa, že máte vybité baterky. V tom prípade sa nepokúšajte nakopnúť sami – nehanbite sa prijať pomoc. Písanie podkladov môžete zveriť niekomu skúsenejšiemu.
  3. Nové nápady. Niektoré témy pôsobia nezmyselne alebo banálne – a vy z nich máte vytiahnuť vedecké gro na úrovni. Ak si trápite myseľa nič vám nenapadá, potrebujete nový vietor – nové myšlienky. Môžete ich nájsť napríklad v knihách, ktoré vám nikto neodporúčal, alebo sami ste prekvapení ich užitočnosťou pre váš odbor. A záverečné práce spravidla potrebujú nápady ako soľ, nemáte iba vypisovať kompiláty z literatúry.
  4. Horia vám termíny. Klasická boľačka študentstva na celom svete – zle si vypočítate rozvrh, alebo vás žerie neduh menom prokrastinácia. Zistíte, že naraz máte do posledného dátumu odovzdania len pár dní. Vtedy potrebujete seriózne nakopnúť a dať dokopy všetky podklady pre záverečné práce,  upratať všetky dáta a texty, a pustiť sa do finálnej podoby práce.