Emoji milujeme, ale je za nimi aj hlbšia psychológia

Emoji v telefóne

Vznikli iba v roku 1998 a stali sa univerzálnym svetovým jazykom, ktorému každý rozumie.

Emoji je ikonka s emóciou 😎, no nielen to. Vedci seriózne skúmajú, prečo na malé digitálne tváričky ľudia reagujú ako na ozajstné živé tváre. Samozrejme, emoji môžu byť čokoľvek – auto 🚑, jedlo🍣, zviera 🐱‍💻…

Pomocou emoji posielame jasnú správu, ktorej rozumie ktokoľvek na svete. V minulosti sa tisíce ľudí trápili vymýšľaním jedného spoločného jazyka, ako napríklad esperanto – a nikam to neviedlo. Jednoduché digitálne ikonky zvalcovali staré koncepty – a to sa na začiatku s nimi počítalo len ako s obrázkami pre deti a mládež, seriózni ľudia sa na emoji dívali zvrchu. Dnes sú emoji v každom aspekte marketingu a ani veľký biznis sa bez nezaobíde  – ak potrebujete promovať niečo pre masy. Prečo je to tak?

🛒Emoji predávajú. Na Twitteri sa emoji nachádza v každom štvrtom príspevku. Na Facebooku a Instagrame je to oveľa viac. A emoji dokázateľne zvyšujú dosah a silu príspevku – ak sa snažíte na sociálnych obchodoch podporovať svoj obchod či podnikanie, tu máte jednoduchý trik. A áno, emoji zvyšujú aj popularitu jednotlivca a dnes sa chce propagovať veľmi veľa ľudí.

💰 Navodzujú atmosféru. Nie každý sa dokáže krásne vyjadrovať slovami. Preto sú emoji jednoduché barličky ako vzbudiť v ľuďoch potrebnú atmosféru a tón konverzácie. (Čo je opäť dobré pre marketing, ale v podstate kdekoľvek).

🧠 Náš mozog reaguje podvedome. Naše mysle sú veľmi komplikované a neprebádané – v skratke, stále reagujeme tak nejak ako sme sa naučili počas dlhej evolúcie. Naše vedomie reaguje na prostú čiarku a zátvorku ako na ozajstný ľudský úsmev… je to zvláštne, ale funguje to na psoch aj na ľuďoch.

😱 S ikonami môžete obrúsiť nepríjemnosti. Aj tomuto sa vedci venujú. Emoji môžu napríklad zmierniť kritiku od šéfa, alebo premeniť akúkoľvek negatívnu emóciu na niečo príjemnejšie. A kritika je pritom veľmi užitočná vec, len ju nesmieme podávať ako urážku alebo demonštráciu sily.

🤝 Pôsobíte priateľskejšie. Toto ste si už určite všimli – človek čo používa ikonky častejšie môže pôsobiť infantilnejšie, ale menej vážnosti znamená aj priateľskosť. Čo je dôležité napríklad na pracovisku, kde by si ľudia nemali liezť do vlasov. Ikony dokážu odrážať aj váš životný pocit šťastia, ľudia v depresii po ikonách nesiahajú, alebo ich používajú „umelo“ a nesprávne.

Ak to s ikonkam nepreháňami, dokážu nám dobre slúžiť k nášmu úžitku. A teraz jeden malý trik – vo Windows 10 si zapneme systémové okno s emoji jednoducho podržaním tlačidla Windows a stlačením bodky (ktorej sa ktovieprečo po anglicky hovorí period button). A potom môžeme emoji vkladať do akejkoľvek aplikácie, kde sa dá písať a ktorá emoji podporuje.

Emoji