Povesť, ktorá sprevádza chili, nie je úplne zaslúžená. Nie je chyba samotných papričiek, že ich často konzumuje s prepečenými, mastnými, slanými alebo inak nezdravými potravinami. Chili samotné môže mať viac než dosť benefitov.
U prastarých Indiánov sa chili považovalo za zdravé a oni ho používali a uctievali tisícky rokov. Určite aj oni poznali v nejakej forme pravidlo, že veci sa majú prijímať s mierou. V modernej dobe vám chili môže (verte-neverte) pomôcť s chudnutím. A to tak, že „naštartuje“ metabolizmus, ktorý potom páli tuky efektívnejšie.
Chili je vhodné aj pre ľudí, ktorým lekár prepísal, že majú jesť veľa vlákniny. Na druhú stranu sa lekári sporia, či je chili dobré pre cukrovkárov – niektoré štúdie hovoria, že áno (kvôli pozitívnemu vplyvu na hladinu inzulínu v tele). Najlepšie je opýtať sa toho svojho doktora, čo si o tom myslí.
Určite ste počuli aj to, že chili prečisťuje dutiny (sliznicu, útroby) – a to je efekt, ktorý sa dá reálne cítiť. Papričky obsahujú zaujímavé minerály, napríklad železo, no a vo výbavy sú aj cenné vitamíny, najmä A a C.
Dokonca môžete chili jesť aj ako prevenciu pred žalúdočnými vredmi. Tie totiž často vznikajú v dôsledku nepravidelného stravovania a činnosti vlastnej kyseliny v žalúdku. Chili pomáha udržiavať žalúdočnú mikroflóru v dobrej forme.
Medzi ďašie pozitívne body patrí napríklad znižovanie cholesterolu, obsah bielkovín, pozitívny vplyv na spánok… a vraj po chili človek toľko nemá chuť na sladké! Rozhodne je to skvelá a stará potravina – pre „všežravcov“ aj vegetariánov.