Káva na cesty

Káva na cestovanie

Či už ste vášnivým cestovateľom, alebo cestujete len zbežne, nikdy nie je na škodu dať si na cestách dobrú kávičku na povzbudenie, alebo len kvôli ulahodeniu chutí.

A presne pre takéto príležitosti existujú cestovné kávovary, ktoré si môžete so sebou vziať naozaj kamkoľvek, bez potreby elektrickej energie.

Ako teda káva na cesty funguje?

Princípom fungovania týchto cestovných kávovarov je ručné pumpovanie pri ktorom vzniká tlak. Tieto kávovary sú plne mechanické, čo znamená, že vodu nezohrievajú, ale teplú vodu si môžete so sebou priniesť v termoske, zohriať na ohni alebo v cestovom variči.

Najznámejším a najpopulárnejším cestovným kávovarom je cestovný kávovar od výrobcu Wacaco, s názvom Wacaco Nanopresso. Dosahuje tlak až 18barov, ako je to u bežných espresso strojov. Váži len 336 gramov a je dostupný v rôznych farebných prevedeniach. Je k nemu možné zakúpiť aj príslušenstvo, napríklad tvrdý obal pre bezpečné prenášanie, alebo Nespresso adaptér, ktorý umožňuje použitie cestovného kávovaru Wacaco Nanopresso s kapsulami typu Nespresso.

Ďalšími kávovarmi od tohto výrobcu sú Wacaco Minipresso, v troch prevedeniach. Minipresso- GR, ktorý sa plní mletou kávou (360 gramov), Minipresso-NS, ktorý sa plní Nespresso kapsulami (350 gramov) a Minipresso- CA, pre kapsule Cafissimo (350 gramov). Tieto kávovary dosahujú tlak 8barov.

Káva na cesty

Tento výrobca má v ponuke aj kávovar Wacaco Pipamoka, jedná sa o najnovší model. Tento kávovar je na filtrovanú kávu. Obsahuje filter, termosku a hrnček v jednom.

Druhým výrobcom je Staresso, ktorý momentálne ponúka 3 modely. Najpopulárnejším cestovným kávovarom od tohto výrobcu je kávovar Staresso (basic). Jeho tlak dosahuje až 15-20 barov a espresso si v ňom viete pripraviť z mletej kávy alebo z Nespresso kapsule. Jeho použitie je vhodnejšie na pevnom povrchu (v karavane, na chate, v kuchynke).

Ďalším je Staresso Mirage, tlak je tiež 15-20 barov, no s týmto kávovarom si viete pripraviť až dve kávy naraz. Kávu v tomto kávovare si vďaka sklápacím nôžkam viete pripraviť kdekoľvek.

Tretím kávovarom od výrobcu Staresso je Staresso mini. Tlakom a konštrukciou je podobný predošlým dvom kávovarom Staresso, no je kompaktnejší. Jeho rozmery sú len 7x15cm.

Posledným výrobcom je Cafflano. Tieto kávovary sú na filtrovanú kávu. Cafflano Klassic je riešenie „all in one“. Obsahuje mlynček na kávu, filter na kávu, konvičku na horúcu vodu a termo hrnček s krytkou. Druhým najznámejším Cafflano kávovarom je Cafflano Kopresso. Tlak dosahuje 9 barov. Je to špecifické a trocha na obsluhu náročnejšie zariadenie ktoré ocenia skôr pokročilí kávičkári.

Káva na cestách už teda nieje žiadnym luxusom, dopriať si ju môžete za pomoci cestovných kávovarov.