Keratóza nie je pekná, ale ani večná. Môžete sa jej zbaviť pomocou laseru

Jahodová koža

Keratosis pilaris, folikulárna keratóza… kuracia koža. Niekoľko názvov jedného neduhu – tmavých bodiek na ľudskej koži.

Sú to v podstate zanesené póry, kde sa zachytávajú mastnota, nečistoty, odumreté kožné bunky a baktérie. Na dotyk sa na koži vytvárajú malé hrbole. Väčšinou nie sú nejak zvlášť nebezpečné pre naše zdravie. Nevyzerajú ale dobre. Človeku postihnutému keratózou často klesá sebavedomie z vlastného výzoru.

Kde sa kuracia koža berie?

Určite vás neprekvapí, keď vám povieme, že pôvod tohto javu nie je úplne jednoznačný. Zrejme súvisí s genetickou a hormonálnou výbavou jednotlivca. Niektorí ľudia majú citlivejšiu pokožku, sú náchylnejší na ekzémy a kožné ochorenia a tým pádom aj na keratózu.

K problému sa môžete dostať sami po dlhšom styku s chemikáliami (stačí aj chlór v bazéne), po kožnej infekcii, pobytom v prostredí s veľmi suchým vzduchom, nesprávnym holením sa alebo pri zlom postupe pri odstraňovaní vrastaných chĺpkov.

V týchto prípadoch sa pór okolo chĺpka upcháva tak, že sa v ňom zbytočne hromadí kožná bielkovina keratín. Vytvorí sa zátka, ktorá blokuje vlasový folikul a zároveň vyvolá maličký lokálny zápal daného miesta. Zápal je podporovaný nadmerným potením alebo trením pokožky. Kým vás nič nebolí ani nesvrbí, tak vás trápi len estetická stránka keratózy. Najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť – snažiť sa fyzicky zošúchať hrbolčeky. To všetko len zhorší.

Čo s tým

Dobrá správa je, že po čase (s vyšším vekom) keratóza mizne aj sama. Môžete si pomôcť správnymi krémami a pleťovými mliekami. Citlivou hygienou a pozornosťou pri holení sa. Noste volnejšie oblečenie a snažte sa mať správne hydratovanú pokožku – to je základná prevencia. No poznáme aj technické riešenia.

A tými sú tie, ktoré ponúkame aj v našom salóne: čiže elektrolýza (elektrická ihla) a diódový laser. Prvá metóda niči vlasové korienky (folikuly) jednotlivo, druhá plošne. Je to veľmi dôležité, pretože ako sme si povedali, miniatúrny zápal čiže zdroj keratózy, spôsobuje upchávanie okolo folikulov v koži.

Laser tieto vlasové folikuly veľmi jednoducho zničí tým, že spáli pigmentové farbivo v chĺpku a tým pádom aj celý chĺpok – s korienkom. A s chĺpkom mizne aj problém kuracej kože, ktorú v anglicky hovoriacich krajinách volajú krajšie než my – jahodová koža, strawberry skin.