Kojíte? Nájdite si čas na poriadny obed

Kojenie

Starostlivosť o bábätko môže byť vyčerpávajúca a tak čerstvé mamičky nemajú dosť času posedieť si nad jedlom. Avšak vyvážená a pravidelná strava je nevyhnutná pre zdravé mlieko aj pre celkovú duševnú pohodu matky.

Určite ste už počuli o všeobecných pravidlách, dovolené je všetko, ale s mierou. Niektoré veci sa predsa len radia vynechať. Najlepšia je vyvážená a pestrá strava, vyhýbajte sa sladkostiam a fastfoodu – teda vo väčšom množstve. Takže aké sú naše rady?

  1. Jedzte pravidelne. Nehladujte, neponáhľajte sa s jedlom, majte svoj rytmus. Je dobré mať v domácnosti zdravé a rýchle jednohubky ako sú musli tyčinky, alebo navarený slepačí vývar, ktorý vždy dobre padne.
  2. Potraviny, ktoré vás príliš nafukujú zatiaľ iba v malom množstve. Trebárs niektorá zelenina, kysnuté koláče a podobne – veď to dobre poznáte. Pretože bábätko si ešte nedokáže tak dobre poradiť s „plynom“ a môže ho bolieť bruško.
  3. Veľa pijte! Mlieko je tekutina a znamená výdaj vody. Niektoré mamičky tvrdia, že vyšší smäd necítia, iné ho cítia. Pitný režim je však univerzálny nástroj k zdraviu. Vyhnite sa sýteným alebo sladeným limonádam, studeným nápojom, nuž a alkohol či kávu len veľmi opatrne, skôr výnimočne. Čerstvú mamičku určite nebude nikto z okolia nútiť do prípitku, ak má všetkých päť pokope.
  4. Naštudujte si alergény. Vy na sebe nemusíte nič pozorovať, no maličké detičky môžu zle reagovať napríklad na južné ovocie, orechy, korenie, či mlieko. Všímajte si svojho drobca, jeho reakcie a či ho niečo nebolí.
  5. Káva, zelený čaj a čokoláda skôr nie. Pretože čokoľvek čo obsahuje kofeín sa dostane do bábätka a ono môže potom cítiť nepokoj a horšie spať.
  6. Na diétu ešte nie je čas. Ignorujte kohokoľvek alebo čokoľvek, čo vám bude tvrdiť, že ste po pôrode neforemná alebo pribratá. Drastické chudnutie alebo náročná diéta nie sú v tomto období doporučované. Ani prílišné cvičenie nie je dobré, vaše mlieko môže byť následkom kyslé a dieťa ho neprijme. Najlepšie je relaxovať a nepodliehať stresu.