Kolagén je najhojnejší proteín v tele a je aj skvelý doplnok stravy

Kolagén - zdravá pokožka

Ľudovo povedané, kolagén drží naše telo pokope. Je hlavnou zložkou spojivových tkanív, to jest šliach, väzov, svalov. Vďaka nemu je naša pokožka odolná a elastická (a tým pádom aj krásna) a naše kosti silné.

Niet divu, že ho prijímame aj inak než len v klasickej strave – účinky kolagénu sú dobre preskúmané a preto už vieme aké benefity z neho máme. Kolagén môže mať formu prášku, kapsule, tablety ale dá sa dopraviť do tela aj inak (ideálne vypitím – kolagén by sa mal rozpustiť vo vode a tým pádom je najlepšie vstrebateľný). Vstrebávaniu veľmi pomôže ak je kolagén hydroizolovaný, v tom prípade ho telo rýchlo prijme za svoj. Je to oveľa praktickejšie ako konzumácia bravčovej kože za starých čias.

Kolagén má veľa pozitívnych zdravotných účinkov, odporúča sa pri bolestiach kĺbov a problémoch s pokožkou. Ale do úvahy pripadá aj v prípade estetickej stratostlivosti o telo – kolagénu sa hovorí aj proteín mladosti. Nájdete ho v lekárni, soláriu či online shopoch. Čo všetko vám vlastne kolagén navyše (užívaný s rozumom) môže dať?

  1. Zlepšuje zdravie a vzhľad pokožky. Áno, kolagén je hlavným komponentom kože. Ak máte málo kolagénu, vaša pokožka vysychá, stráca pružnosť, vráskavie… Suchá pokožka vedie k mnohým zdravotným neduhom a len vodu niekedy nestačí – kolagén musíte mať na určitej úrovni. Ak máte kožné problémy, určite ste sa o tom už radili s dermatológom alebo lekárom.
  2. Vyhládza vráky a spomaľuje starnutie. Ochabnutosť kože môže byť spôsobená zlou životosprávou a možno nepotrebujete drahú liečbu a zákroky, možno vám len chýba pohyb a úprava stravy. Kolagén, samozrejme, hrá zásadnú rolu aj pri vlasoch a nechtoch – to aké máte husté a zdravé vlasy, ako sa štiepia či vypadávajú, na to vplýva tento nenápadný proteín mladosti.
  3. Znižuje bolesť kĺbov. V škole sme sa učili, že novorodenec sa rodí s chrupavkami, ktoré sa neskôr menia na krehšie kosti. Preto sa dieťa pri páde nedoláme tak ako dôchdodca. Gumovitá chrupavka je potrebná pri správnej činnosti najviac mechanicky namáhaných súčiastok tela – pri našich kĺboch. Poruchy kĺbov tak ovplyvňuje nielen vek, ale aj úroveň potrebného kolagénu. Vždy stojí za to poradiť sa s odborníkmi, či vám kolagénový doplnok môže pomôcť pri bolesti kĺbov alebo zápaloch. Určite nechcete čeliť rednutiu kostí (úbytu hmoty), osteoporóze, artritíde či reume. Je dobré žiť zdravo už zamlada – na staré kolená sa vám to vráti. Doslova.
  4. Podporuje svaly. Kolagén je prítomný aj v svaloch – v menšom množstve, ale je tam. A opäť – úbytok svalovej hmoty pri pokročilom veku môže byť následok nedostatku kolagénu v tele. Dokonca je neustálym predmetom štúdie ako môžu kolagén (a iné látky) ovplyvňovať tvorbu svalovej hmoty pri cvičení.
  5. Aj srdce s ním pracuje. Kým je človek zdravý, tak sa o tieto veci možno nezaujíma. No kardiovaskulárne ochorenia ohrozujú našu civilizáciu. Kolagén je dôležitý pri pevnosti ciev a tepien, nachádza sa okrem iného napríklad aj v chlopňových chrupavkách. To znamená, že dokonca srdciari vedia o potrebe tohto proteínu pre zdravie človeka.
  6. Ďalšie benefity. Na termín kolagén narážte neustále, ak hľadáte informácie o správnom opaľovaní. A naozaj, kolagén chráni pokožku pred niekoľkými typmi škodlivého žiarenia. Kolagén potrebujú črevá a vnútornosti, aby správne pracovali, má vplyv na mozgovú činnosť a nachádza sa aj v prostriedkoch na chudnutie. Je to skrátka veľmi komplexný a potrebný proteín.