Líčenie očí a make up – typ pleti, vek a podtón

Líčenie očí a make up – typ pleti, vek a podtón

Vybrať si správny odtieň svojho krycieho krému je asi najťažšia kozmetická disciplína, aká existuje. Mal by z vašej pleti urobiť bezchybnú a zároveň byť dobrým „podkladom“ pre ďalšie líčenie, ktoré vám ľudia okolo vás budú chváliť. Ako však na to, keď stojíte v drogérii pred regálmi plnými kozmetiky? A dá sa to urobiť aj tak, ako dnes radi robíme skoro všetko – online?

Denné svetlo a správne miesto na pokožke

Asi nie je nič prekvapivé, ak prvým dôležitým krokom pri výbere vášho mejkapu bude postaviť sa v obchode na miesto, kde je dobré svetlo – to znamená žiadne slabé žiarovky výkladov či neónky, pod ktorými vyzeráte ako snehuliak. Ideálne je denné, prirodzené svetlo.

Mejkap nikdy neskúšajte na ruke, to je najčastejší omyl, ktorý sa pri jeho skúšaní deje. Od spodnej časti tváre cez čeľusť až na krk si urobte tri prúžky – jeden mejkapom, o ktorom si myslíte, že bude najvhodnejší, a druhý a tretí zasa o odtieň svetlejším a o odtieň tmavším. Na dennom svetle potom vyberte.

Vplyv na zdravie a kvalitu pokožku má aj životný štýl. Nemusíte prestať s alkoholom alebo kávou, všetko je aj prospešné, ak je to s mierou. Pri káve nezabúdajte na jej správnu prípravu a pitie. Viete, ktorý spôsob prípravy kávy odporúčajú baristi a odborníci na prípravu kávy? Aj tomu sa venovali na stránkach pre kávových nadšencov na Kavičkuj.sk.

Aký je váš podtón?

Každá pokožka má vlastný podtón, ktorý je stály po celý rok. Existujú tri druhy: studený, teplý a neutrálny. Ak máte studený typ, vaša pokožka na dennom svetle prechádza do porcelánovej, ružovkastej či modrastej farby (rovnakej farby mávate aj žilky na rukách). V tom prípade sa najviac hodí mejkap typu C (cold).

Teplý podtón pleti má skôr žlté, broskyňové či mierne oranžové farby (žilky na zápästí sú zelené až olivovozelené). Ideálny mejkap pre tento typ pleti bude typ W (warm). Neutrálny typ má pleť, ktorá je na slnku zelenkavá a samotná pokožka je najskôr olivová. Logicky je najvhodnejším typom mejkapu typ N (neutral).

Nech sa už rozhodujete nad akoukoľvek značkou, nezabúdajte na zľavové kupóny. Na stránkach Kupóny zdarma v časti https://www.kuponyzdarma.sk/kozmetika/ ich nájdete pre stovky známych eshopov ako Notino, Vivantis, ELNINO, ale aj mnohých ďalších. Ušetriť môžete aj desiatky eur pri každom nákupe.

Dôležitý je aj vek a typ pleti

Podtón pokožky určite nie je jedinou vecou, ktorú by ste mali brať pri výbere mejkapu do úvahy. Dôležitá je aj textúra a miera krytia v závislosti od veku a typu pleti. Tuhšie mejkapy napríklad kryjú oveľa lepšie, než tekuté, takže sú vhodné pre problémovú pleť, ale pozor – oveľa viac aj zanášajú.

Čo sa týka správnej značky, momentálne existuje na trhu obrovské množstvo kvalitnej kozmetiky, ktorá nestojí vždy veľa peňazí, pokiaľ vyslovene netúžite po luxusných značkách. Na tomto sa zhodujú aj na stránkach Nákupnej poradne, kde vyberajú kvalitný makeup z desiatok známych značiek a odporúčajú, kde ho môžete kúpiť za dostupné ceny.