Mám nábeh na kŕčové žily. Čo mám robiť?

Źenské nohy

Ako vieme, niektoré faktory vedúce k varixom jednoducho neovyplvníme: vek, gény, ženské hormóny… Ale životosprávu oplyvniť vieme, nemusíme nechať veci dôjsť až do stavu komplikácií (náhlych alebo dlhodobých).

Je zaujímavé, že nohám škodí tak ako sedavý život, tak aj unavujúci život strávený na nohách. V prvom prípade potrebujeme zaradiť do svojho rozvrhu prechádzky a ľahšiu turistiku (aby sa nám nohy pekne prekrvili), v tom druhom musíme svojim dolných končatinám dožičiť čas na úľavu a oddych. Neodporúčame nosiť nevhodné topánky (vysoké opätky), ktoré vykrivujú kĺby do neprirodzenej polohy a ku kŕčovým žilám pri dlhodobom nosení prispievajú. Samozrejme, sem-tam si dať takéto topánky by nemalo mať veľmi zlé následky.

Nosenie kompresných pančúch (alebo ponožiek) môže pomáhať, tak že zvyšujú tlak v žilách a zlepšujú prietok krvi. Pri kŕčových žilách sú žilové chlopne oslabené a nefungujú správne, kompresné prádlo im pomáha fungovať správne a zlepšovať prietok krvi. Pančuchy pôsobia masážne, môžu pomôcť pri bolesti, znížiť opuch a celkovo zlepšiť pocit pohodlia, ktorý je veľmi dôležitý. U niektorých pacientiek sa nimi predchádza vzniku krvých zrazenín.

Predchádzať kŕčovým žilám sa dá aj tak, že si sledujeme váhu, ale aj tlak, cukry či tuky (dnes už je všetko možné za veľmi málo peňazí a v pohodlí domova), pijeme veľa vody, jeme veľa vlákniny a vieme si poriadne oddýchnuť.

Ak už problémy nastanú, riešenie sa začnú vynárať v podobe doplnkov k strave, liekov a v najvyššom štádiu už aj na operačnom stole. Odborná ambulancia, ktorá sa špecializuje na kŕčové žily vás môže vyšetriť nebolestivou formou a stanoviť vhodnú liečbu. Preto pamätajme – nenechajme dôjsť problém až do finálneho štádia, je dobré nájsť si koníček ako plávanie alebo bicyklovanie, správne sa stravovať, odmenu získame aj v mnohých iných oblastiach.