Nezruinujte si dovolenku starosťami, klimatizáciu vybavte ešte v zime

Žena prepína klímu

Kto by myslel na veci ako je montáž klimatizácie, keď vonku ešte mrzne? No predsa ten, kto si váži svoje peniaze.

Pri nákupoch platí jednoduché pravidlo: ak existuje sezónny tovar, je najdrahší práve vtedy, keď sa najviac kupuje. Z jednoduchých ekonomických dôvodov, ktoré netreba vôbec vysvetľovať. Pri drobnostiach oveľa nejde – napríklad pri topánkach kde je rozdiel pár eur – ale pri ozaj veľkom nákupe áno. A kvalitné klimatizácie začínajú väčšinou nad tisíc eur. Samozrejme, v čase písania tohto článku čakáme vyššiu infláciu, zdražovanie elektroniky, energií – jednoducho a skrátka, na dôležité položky v ropočte treba myslieť dopredu.

V momente keď ste zbalení na dovolenku a objednávate si firmu na montáž a zisťujete, že nemajú v najbližších dňoch nikoho voľného – je neskoro. Predsa len, v lete klímy fičia a inštaletéri sa obracajú. Majú veľa roboty. Veľa odbornej roboty – klimatizáciu nemôže namontovať každý, treba na to certifikát a určité znalosti. Pri práci dochádza k búraniu (samozrejme, existujú aj klimatizácie, kde sa nebúra, ale tam musíte vystrčiť hadicu z okna, alebo mať nádobu na vodu).

Takže sme sa dopracovali k tomu, že keďže je dopyt po klimatizáciách v zime nízky, ponuky sú výhodnejšie. Naopak, keď začne „frmol“ – dopyt môže prevýšiť ponuku – vtedy ceny letia hore. Ak klimatizáciu vymieňate, v lete môžete mať problém – potrebujete ju v prevádzke (napríklad vo firme by ste uprostred 30+ horúčav nemali ani na jeden deň vypínať zamestnancom chladenie).

Naostatok, je tu ešte jeden dôvod, hoci na neho málokto myslí (podvedome pokladáme klimatizáciu za čisto letný fenomén). Moderné klimatizácie majú aj obrátené chody, môžu miesto vháňania studeného vzduchu vháňať vzduch horúci. A stať sa tak okamžitým ohrievačom miestnosti. Je už len na vás, či túto možnosť využijete alebo nie, ale je pravdepodobné, že väčšina prístrojov vyrobených v posledných rokoch, tento mód obsahuje. Pri správnej prevádzke a starostlivosti sa to dokonca doporučuje (napríklad vodiči to vedia už dávno, domácnosti na to prichádzajú postupne).