Pár jednoduchých trikov na úpravu fotiek vo Photoshope

Upravené fotky vo Photoshope

Patrí Photoshop len do rúk profesionálov? Ľudí, čo sa v ňom vŕtajú roky a sú za výslednú grafiku následne platení? Samozrejme, že nie. Skúsiť to s ním môže aj úplny laik – a časom sa môže dopracovať k skvelým obrázkom, alebo aj koníčku.

Na to obrovské množstvo fotiek, čo dnes vzniká vám môžu stačiť filtre v Instagrame. Ale keď nestačia, je už treba nejaký editor. Ako vyplýva z názvu, Photoshop vznikol práve na úpravu fotografií… Desaťročia to bol nástroj pre profi dizajnérov, ale keď sa pozriete na program dnes – má zjednodušené verzie, omnoho prívetivejšiu cenu (respektíve predplatné) a celkovo sa otvára užívateľom na rôznej úrovni. Povedzme, že máte anglickú verziu. Čo sa s fotkou dá robiť?

  1. Orezávajte. Crop tool je určite niekde hore medzi nástrojmi. Väčšina fotiek, povedzme z dovolenky, nemá správny orez, kompozíciu, stáli ste s mobilom príliš ďaleko, alebo ste fotili čo ste nechceli. A pritom tie obrovské rozlíšenia dovolujú vyslovene vyberať malé políčka z fotky a zamerať sa len na to dôležité.
  2. Doostrujte. Medzi filtrami hore v menu je aj filter Sharpen – skvelá pomôcka, pretože veľa fotiek je aspoň mierne neostrých. Môžete používať automatiku, alebo manuálne nastavenia – a hlavne to s doostrovaním nepreháňajte. Ale platí to všeobecne, pravidlo jemnosti v grafickom editore – menej je vždy lepšie ako príliš veľa.
  3. Upravte svetlo. Veľa fotiek je príliš svetlých alebo príliš tmavých. Pritom svetlo dokáže zázraky (prečo inak by ho tak intenzívne používali napríklad v reklame). Môžete skúsiť nástroj Exposure (expozícia), ktorý zosvetľuje, či stmavuje celý obrázok, alebo Brightnesss, ktorý inteligentne pracuje najmä so strednými tónami. Ak je fotka „rozhádzaná“ skúste pracovať s Highlights a Shadows, ktoré ovplyvňujú iba niektoré presvetlené a pritmavené fragmenty.
  4. Upravte farby. To najdôležitejšie pre ľudský mozog nie je obsah obrázku, prvé do neho uderí farebná nálada. Filtrov vo Photoshope je obrovské množstvo, dajú sa aj sťahovať vo forme pluginov, či akcií… ale je lepšie nimi šetriť. Hlavný nástroj na intenzitu farieb je Saturation (sýtosť), ale lepší tool je Vibrance (a jemnejší). Ak budete pokročilejší, začnete pracovať s teplotou fotky, úrovňami vybraných farieb a pod. Pri dlhšom pátraní po tom, čo Photoshop dokáže určite narazíte na množstvo predpripravených farebných paliet, ktoré sa niekedy môžu veľmi hodiť.
  5. Odstráňte nežiaduce artefakty. Máte trebárs pieskovú pláž s frajerku a trčí vám do nej noha niekoho cudzieho. Nohu vymažete veľmi jednoducho – či už pomocou Healing Brush Toolu alebo zmazaním a nahradením pozadia pomocou nástroja Content Aware (veľmi užitočná a inteligentná pomôcka).
  6. Lokálne úpravy. Majú význam takmer všade. Povedzme pri portrétoch. Označíte napríklad iba oči a zosvetlíte a doostríte iba tie, lebo ako sa vraví, vždy treba zaostrovať na oči. So sadou štetcou poupravujete drobnosti na pleti… ale vlastne môžete upravovať čokoľvek a kedykoľvek.
  7. Zoštíhľujte. Na robenie vecí štíhlejšími (alebo proste užšími) slúži filter Shear. A áno, nemusíte takto „liečiť“ iba ľudí, veľmi veľa vecí má napríklad po odfotení akési širšie proporcie (napríklad predmet v popredí pri fotení na širokom ohnisku). Trikov vo Photoshope je vždy veľké množstvo.
  8. Označkujte si obrázky. Máte svoj „podpis“ (watermark), ktorý chcete dostať na obrázok? Môžete ho vytvoriť napríklad nástrojom Define Brush Preset a potom ich môžete na fotky hádzať pár klikmi v obrovských množstvách.
  9. Centrujte. Align tool (alebo vlastné celý bar) slúži na vyrovnávanie s presnosťou na pixel. Je to veľmi užitočné. Pri každom obraze od staroveku platí pravidlo buď zlatého rezu, jednej a dvoch tretín, alebo niečo potrebujete v dokonalom strede.
  10. Čarujte. Ak chcete z obrázku niečo odstrániť, musíte to najskôr označiť. Existuje na to viac nástrojov, vy môžete začať napríklad s Magic Wand (čarodejnou paličkou) a ako expert neskôr vložíte čooľvek na akékoľvek pozadie.