Pleť a starostlivosť očami ženy

Oči ženy

Krásna a zdravo pôsobiaca pleť je snom každej ženy. Aby sa nám však odmenila žiarivým vzhľadom, je potrebné poznať jej typ. Rovnako treba mať na pamäti, že koža sa časom mení a to, čo o nej a pre ňu platilo pred piatimi rokmi, dnes už nemusí.

Základom je pravidelná očista

Alfou a omegou starostlivosti o pleť by malo byť dôkladné každodenné čistenie, ktoré pleť zbaví nečistôt a postará sa o jej zdravý vzhľad.

Pleťové mlieka pokožku odličujú a hĺbkovo čistia. Spravidla obsahujú tukové zložky a k odstráneniu make-upu, potu a nečistôt. Sú skôr vhodné pre ženy so suchou alebo zrelou pleťou. Pleťové tonikum, ktoré môže mať podobu micelárnej vody alebo čistiaceho gélu, zbavuje pleť mastnoty a pomáha udržovať jej prirodzené pH, čím ju chráni pred baktériami. Kombinuje v sebe vodu a účinné hydratačné látky ako kyselinu hyalurónovú, aloe vera či pantenol. Alternatívou pravidelnej očisty pokožky tváre je aj pleťová voda. Vďaka 20 až 30% obsahu alkoholu má sťahujúci účinok a jej aplikáciou sa zároveň zvyšuje rozpustnosť tukových nečistôt. Podľa mnohých dermatológov by sa však jej používanie nemalo preháňať, nakoľko prílišné odmasťovanie kožného povrchu vedie k zvýšenej tvorbe mazu a teda nie je žiadúce ani pri mastnej a problematickej pleti.

Ošetrenej tvári zároveň pripravíte podklad aj pre kvalitný hydratačný krém. Nezabudnite ani na pravidelný peeling na odstránenie odumretých povrchových vrstiev pokožky. Pomôžete tak jej regenerácii, zmenšeniu pórov a vyhladeniu jemných vrások.

Hydratovaná pleť bez vrások

Objav vplyvu kolagénu na zmiernenie vrások spôsobil doslova revolúciu v starostlivosti o pleť. Jeho význam spočíva nielen v obnovení bunkovej štruktúry, ale aj pevnosti a elasticity pokožky. Pridanou hodnotou je schopnosť vyhladzovať vrásky. Inovatívnu vlastnosť kolagénu využívajú kvalitné prípravky na tvár i očné krémy, ktoré pomáhajú vrátiť pleti jej mladistvý vzhľad. Keďže je kolagén prospešný pre všetky vekové kategórie, neexistuje dolná hranica vhodnosti jeho používania.

Kyselina hyaluronová, kráľovná hydratácie v kozmetickom priemysle, funguje na princípe špongie. Len čo sa jej podarí preniknúť do pokožky, rozvinie svoj obsah vody, vďaka čomu sa pleť napne a zabezpečí sa jej pravidelná hydratácia. Kvalitné produkty tak dbajú na to, aby bol hyaluron prítomnou zložkou pleťových a očných krémov.

Boj proti problematickej pleti

Častým problém, ktorý trápi nielen ženy, býva akné. Akné je spôsobené nadmernou produkciou mazu, ktorá vedie k upchatiu a zapáleniu pórov. Už dávno však nie je len záležitosťou dospievajúcej mládeže, ktorá z neho vekom „vyrastie“. Čoraz viac trápi aj dospelé ženy a nevyhýba sa dokonca ani dámam po štyridsiatke.

Podľa údajov Journal of American Academy of Dermatology sa aknózna pleť týka až 54% žien a 40% mužov starších ako 25 rokov, čím sa stáva novodobou epidémiou. Mnohé svetové štúdie potvrdzujú nárast počtu dospelých, ktorí vyhľadávajú špecializovanú liečbu na akné. Štvrtina z tých, ktorí navštívia svojho lekára, má problémy s akné, pričom ženy v produktívnom veku sú ním až päťkrát častejšie postihnuté z dôvodu kolísajúcich hormónov počas tehotenstva, menštruačného cyklu a meniacim sa formám antikoncepcie. Výskumy zistili zaujímavý poznatok, že za vznik a stav akné sú zodpovedné aj naše stravovacie návyky. Faktom ostáva, že zvýšenú tvorbu inzulínu majú na svedomí škroby, sladké jedlá a nápoje s vysokým glykemickým indexom, čo následne môže viesť k zvýšenej tvorbe mazu a akné.

Emocionálny dopad zlého stavu pokožky sa môže prejaviť aj v medziľudských a partnerských vzťahoch či v práci. Podľa British Skin Foundation až 95% pacientov s akné tvrdí, že to ovplyvňuje ich každodenný život a 63% trpí aj zníženým sebavedomím. Viac ako tretina ľudí tiež potvrdila sklony k depresii a dokonca uvažovala aj o samovražde.

Ak sa aj vy trápite s nedokonalou pokožkou, upriamte svoju pozornosť na produkty, ktorých pravidelné používanie vám pomôže upokojiť podráždenú pleť, obnoví jej zdravý stav a zabráni vzniku kožných ochorení. Pleťový peeling a masky zbavia vašu tvár odumretých zvyškov, vyčistia ju a dodajú vašej pokožke potrebné živiny. Vhodnou voľbou sú masky s obsahom bahna z mŕtveho mora, ale aj s aktívnym uhlím či ílom, ktoré sťahujú póry, upokojujú pokožku a zmierňujú zápal.

Vplyv životného štýlu na zdravú pleť

Hoci genetika a hormóny zohrávajú dôležitú úlohu pri celkovom výzore vašej pleti, nemenej významne na ňu vplýva i váš životný štýl.

Hydratujte pleť zvonka aj zvnútra: Účinok kvalitného hydratačného krému zvýši dostatočný prísun tekutín. Pitie čistej vody, minerálok a ovocno-zeleninových štiav pomáha pri vyplavovaní toxínov a prispieva k regenerácii pleti, ktorá bude pružná a žiarivá.

Chráňte sa pred ultrafialovým žiarením: Agresívne slnečné lúče pleť nielen vysušujú, ale môžu ju aj spáliť a dokonca viesť k rakovine kože. Ak sa chystáte tráviť čas na slnku, nezabudnite na použitie kvalitných opaľovacích prípravkov a nevynechajte ani pery, pokožku pod očami či zadnú časť krku.

Dbajte na kvalitný jedálniček: Ideálnym riešením je zaradiť doň sezónne ovocie a zeleninu a miestne potraviny s nízkym obsahom tukov, či potraviny s vysokým podielom vitamínu C.

Nepriateľ zdravej pleti: Priveľa stresu môže spôsobiť nielen zdravotné ťažkosti, ale aj kožné problémy. Môžu sa objaviť ekzémy, zhorší sa akné a prehĺbia sa nelichotivé vrásky. Hoci sa stres nedá úplne eliminovať, pokúste sa vyvážiť ho činnosťami, ktoré vedú k jeho odbúravaniu. Šport, meditácia či relax pri knihe vám pomôžu prísť na iné myšlienky a nadobudnúť stratenú rovnováhu, za čo sa vám odvďačí i vaša pleť. Naopak, zlozvyk menom fajčenie, ktoré mnohí vnímajú ako spôsob zbavovania sa stresu, zužuje cievy a zhoršuje prietok krvi. Pleť tak prichádza o kyslík, živiny a kolagén, ktorý zabezpečuje jej pružnosť a pomyslenú zelenú tak dostávajú vrásky. Ak sa k tomu pridá ponocovanie, ste na najlepšej ceste k získaniu nezdravo pôsobiacej pleti. Iste ste si všimli, že po prebdetej noci je vaša pokožka mdlá, ochabnutá a pod očami sa vám výrazne vynímajú tmavé kruhy. Ak si každú noc doprajete 7 až 9-hodinový spánok, budete doslova „vyspaté do ružova.“

Nezabúdajme, že naša pleť si všetko pamätá a s pribúdajúcimi rokmi nám naše prehrešky rada pripomenie. Nedajme tomu šancu a pokúsme sa predísť možným rizikám pravidelnou starostlivosťou o pokožku našej tváre, dekoltu i krku. V našej ponuke sme sa zamerali na kvalitné zložky prémiovej starostlivosti o pleť v každom veku, ktoré pomôžu vyriešiť trampoty s nedokonalosťami pleti a jej hydratáciou a zároveň predchádzať prejavom starnutia pokožky.