Prechod na tuhú stravu je pre dieťatko veľký krok. Prvé príkrmy si môžete kúpiť už hotové, alebo ich pripravovať doma. V nasledujúcom článku si stručne zhrnieme ako na to. A máme pre vás tip na praktických pomocníkov pri ich varení.
Ako variť prvé príkrmy
Prvý príkrm má obsahovať jeden druh zeleniny. Pediatri odporúčajú mrkvu alebo zemiak. Zeleninu uvaríme domäkka v neosolenej vode. Zdravšou formou prípravy je uvariť ju na pare. Pokrm si tak zachová viac vitamínov. Uvarenú zeleninu pomixujte alebo dôkladne popučte vidličkou. Vždy po troch až štyroch dňoch pridajte nový druh zeleniny: cuketu, brokolicu, karfiol, kaleráb, petržlen a kukuricu. Približne po týždni môžete pridať mäso. Najvhodnejšie sú biele kuracie mäso alebo časť stehna bez kože, králičie a jahňacie mäso. V prvom mesiaci prikrmovania je vhodnou potravinou aj ryža.
Chce to trpezlivosť
Pri prechode na tuhú stravu dieťa spočiatku nevie, čo si má s tou novou vecou v ústočkách počať. Naberajte len na špičku lyžičky a nechajte ho ochutnať. Pri prvých kŕmeniach počítajte s tým, že toho veľa nezje. Nemajte preto priveľké očakávania. Spočiatku ho budete musieť po jedle nadojčiť. Po niekoľkých dňoch by sa už malo z príkrmu nasýtiť. Na pitie mu bude stačiť čaj alebo prevarená voda.
Mixéry a ohrievače dojčenskej stravy
Pri príprave príkrmov pre bábätko oceníte mixéry a ohrievače dojčenskej stravy. Pre zdravšie varenie si môžete zaobstarať parný hrniec. Výbornou pomôckou pre mamičky je kombinácia parný hrniec s mixérom. Na trhu je široký výber modelov. Odlišujú sa najmä množstvom funkcií. Pri deťoch iste využijete kombináciu s funkciami varenie v pare, mixovanie, rozmrazovanie aj ohrievanie. Táto kombinácia šetrí čas a množstvo špinavého riadu. Pokrm uvaríte, rozmixujete aj ohrejete v jednej nádobe. Čas vám ušetrí aj možnosť umývania nádobky a nožov mixéra v umývačke.