Pomôžte dedkovi alebo starkej. Ako nastaviť počítač pre seniorov

Windows pre starších ľudí

Starší ľudia nevyrastali s Windows, a keď neskôr vybojovali aké také zručnosti, tak začali vychádzať nové verzie, ktoré tí mladší skôr vítajú a tým starším skôr spôsobuje zmätok.

Aby nedošlo k omylu – senior počítač potrebuje. Čoraz viac úradov komunikuje elektronicky, veľmi dôležité zdravotné úkony sa riešia online a počas lockdownu je možnosť nakúpiť s v eshope jednoducho potrebná. Je možné, že veľa dôchodcov sa nedalo očkovať ani nie z politických alebo zdravotných dôvodov,  ale jednoducho iba preto, že registrácia sa dá urobiť iba online.

A od toho je tu pomoc mladších príslušníkov rodiny. Senior, ktorý nie je veľmi zbehlý v práci s počítačom, ale rád pozeráva staršie filmy na Youtube, môže mať po krátkom čase zahltený systém všelijakými aplikáciami a hrami, o ktorých netuší ako sa tam dostali – a dušuje sa, že nikdy na nič neklikal. Túto situáciu dobre pozáme. Tu je niekoľko tipov ako mladší človek môže uľahčiť technológiu svojmu staršiemu príbuznému v systéme Windows:

  1. Nainštalujte kvalitný antivírus. Je to absolútny základ. Mimochodom, Windows Defender, ktorý dnešný operačný systém obsahuje – je už dostatočne kvalitný a robustný. Máte k dispozícii variantu zdarma.
  2. Odinštalujte a zakážte zbytočné programy. Zbytočne by len míňali batériu a spomaľovali systém. V nastavení Súkromie môžete vo Windows zakázať aplikácie bežiace na pozadí. Zbytočný softvér (tzv. bloatware) len zaberá miesto a mätie ľudí, čo ho nepotrebujú. Časo ide o aplikácie nainštalované napr. výrobcom laptopu.
  3. V nastavení Zjednodušenie prístupu (Ease of access) môžete zväčšiť písmo a elementy a celkovo zlepšiť vizuál na obrazovke pre ľudí s horším zrakom.
  4. Dajte seniorom školenie. Áno, je to potrebné. Dnešné počítače majú prístup k internetu automaticky. Automatické však nie sú vedomosti a niektorým dôchodcom treba dokola opakovať ako deťom: používajte silnejšie heslá, naučte sa ignorovať spam, reagujte na pokusy o podvody.
  5. Na nový počítač nainštalujte všetko potrebné. Čiže prehliadač (napríklad Chrome), kancelársky balík (napríklad MS Office, ale existujú aj aplikácie zdarma), program na komunikáciu s vami (Skype, Zoom), program na prehrávanie videí či hudby (napríklad VLC media player) a podobne.
  6. Z času na čas sa pozrite do počítača starkého. Updatujte, aktualizujte, ak treba. Dnešné operačné systémy to robia automaticky, ale veľa aplikácií môže vyžadovať manuálny zásah.
  7. Odstráňte heslo na Sleep mode. Ak totiž počítač „zaspí“, seniori si nemôžu rýchlo spomenúť ako ho znovu naštartovať.
  8. Naučte blízkeho pracovať s cloudom. Všetky veľké technologické firmy majú nejakú formu cloudu zdarma – stačí sa naučiť orientovať v jednoduchom systéme Google Drive alebo Microsoft One a starší ľudia si začnú ukladať svoje veci na bezpečnejšiu platformu než je ich vlastný počítač. A tým pádom máte sčasti vyriešené zálohovanie.

Keďže seniorov používajúcich denne počítač pribúda, pribúda aj webov a kníh, ktorí sa tejto problematike venujú – stačí hľadať.