Pre koho sú určené jednodenné kontaktné šošovky

Kontaktná šošovka

Použiť a na konci dňa vyhodiť. Ďalšie ráno nový pár šošoviek. To je princíp jednodenných kontaktných šoškoviek. 

Táto metóda pomaly získava na popularite. Možno nie každý rozumie, prečo by sa mali šoškovky vyhadzovať tak často – nie je to drahé a neekologické? V tomto článku si povieme, že v skutočnosti existujú pre jednodenné kontaktné šoškovky výborné dôvody:

  1. Hygienické hľadisko. K bežným šošovkám potrebuje užívateľ aj roztoky – na dezinfekciu, zvlhčenie a podobne. Pri jednodenných táto povinnosť odpadá – jednorázové šošovky sú považované za najčistejšie a tým pádom za najzdravšie šošovky. Tým pádom opadá aj ďalšia starostlivosť o šoškovky.
  2. Šošovky sa zvyčajne kombinujú. Áno, jednodenná varianta je väčšinou určená pre občasných užívateľov a ich celoročné používanie je asi len pre tých bohatších. Ostatní ľudia zvyknú kombinovať jednodenné a bežné mesačné šošovky (čo nie je úplne prosté, pretože každé ľudské oko je iné, a na každé oko sadne niečo iné, skrátka treba vyskúšať aká kombinácia vám najlepšie vyhovuje). Samozrejme, existuje aj varianta ako Dailies All Day Comfort, kde je cena tlačná nadol tak, aby sa dali jednodenné šošovky nosiť aj každý deň.
  3. Zvláštne príležitosti. Niektoré dni sú zvláštnejšie ako iné – napríklad hudobný koncert, vystúpenie na konferencii, obchodné stretnutia, oslavy a podobne. Jednodenné šošovky nachádzajú svoje uplatenenie práve tu, keď potrebujete nenápadné zvláštne riešenie.
  4. Športová voľba. Športovci – obzvlášť tí profesionálni, ktorí sa musia sústrediť na konkrétne dni, potrebujú zvláštnu kvalitu. Potrebujú čisté periférne videnie, minimalizovať šancu  zranenia, šošovky, ktoré sa nezhmlia tak ľahko, skrátka stabilnú a bezpečnú „výbavu“, o ktorej najlepšie počas výkonu nebudú ani vedieť a môžu na ňu zabudnúť. Preto siahajú po špeciálnych šošovkách vyrábaných práve pre nich.
  5. Cena. Už sme naznačili existenciu lacných aj luxusnejších druhov jednodenných kontaktných šošoviek. Pri tých lacnejších vás cena vyjde asi ako na jednu kávu denne – a pretože je to otázka zdravia, je to dobrá investícia. Šošoviek sú na trhu veľké kvantá, napríklad Alcon ponúka aj pokročilejšie multifokálne verzie a podobne. A ešte raz – nie je treba za rok „vynosiť“ 730 šošoviek, pri rozumnej kombinácii s mesačnými šošovkami ide o cenovo dostupnú zdravotnú pomôcku.