Prečo je retro oblečenie populárne

Vintage oblečenie

Každá doba má svojho ducha – a každé desaťročie má svoj štýl oblečenia (ktorý sa sem-tam vracia). V sedemdesiatych rokoch zvoncové nohavice, v osemdesiatkach neónové outfity a rockerské súpravy…

Deväťdesiatky dotiahli minisukne na vrchol a v uplynulom desaťročí nás zaplavilo hipsterstvo. Máte radi dievčenský pinup štýl 50-tych rokov? Tak sa nečudujete, že je ohromne populárny aj dnes.

Čím sme ďalej, tým viac prvkov si môže dovoliť súčasná móda – a vintage veci, tie sú trendom samé o sebe. Prečo niektoré retro oblečenie nikdy nevyjde z módy?

Pretože sme nostalgickí

Ktoré časy sú lepšie ako tie dnešné? Samozrejme, vždy tie staré dobré. Keď sme vyrastali a objavovali svet, keď sme boli mladší, peknejší a zdravší. Naša minulosť je naša klasika, ku ktorej sa v myšlienkach radi utiekame – a nielen v myšlienkach. Vintage oblečenie hovorí, aký štýl sme si zamilovali, aké sme mali radi filmy, akú hudbu sme milovali – a náš vkus sa po tridsiatke už málokedy mení. Nostalgia je príjemný únik od reality do nášho vysnívaného sveta, stačí navštíviť šikovný second hand a máme ho na sebe.

Nedáme si diktovať od módnych domov

My sme my, máme svoj názor, svoju osobnosť a svoju slobodu. Nemusíme sa každú cenu ísť s davom – hlavne, keď retro oblečenie, vo svojej dobe také bolo, ale dnes ide o niečo viac. Oblečenie ukazuje nielen to, čím sme, ale aj to, čím chceme byť. Je zaujímavé, že minulosť v móde nie je pevne daná – môžeme si ju prispôsobovať, kreativa nemá hranice. Nakombinovať pár vkusných starých vecí je zábavné dobrodružstvo vo svete nakupovania.

Originalita dozrieva

Čo je to zastarané oblečenie? Také, ktoré sa čochvíľa dotane opäť do popredia. Stačí počkať. Súčasné módne trendy nie sú originálne – v skutočnosti dokola vykrádajú dávno videné postupy. Šikovný návrhár pracuje nonstop z históriou aj budúcnosťou. Vintage oblečenie je nadčasové! Je lacné, príjemné a v dnešnom spotrebnom svete aj ekologické – nosiť oblečenie dlhšie je hlbšia myšlienka, než len nutnosť. Vyspelému človeku nie je naša planéta ukradnutá a vie dobre, čo je konzum a aká je jeho cena.

Elegancia z minulosti

Samozrejme, v minulosti nežili barbari. V istom zmysle mali veci prešpekulované viac ako je dnešný uponáhľaný guláš. Niektoré retro kúsky sú stelesnením elegancie a zároveň nie sú vyzývavé alebo hlúpe. Veľa starých vecí je praktickejších ako tie lacné nafarbené materiály z dneška. V online second hand obchode môžete nájsť jedinečnosť a individualitu, ktorú ste v tuctovom obchode nenašli.