Prečo máme k hrnčekom taký emocionálny vzťah

Hrnček s potlačou

Asi nepotrebujete anketu veľkého svetového výrobcu jedla, aby vám povedal: väčšina ľudí má k svojej šálke alebo hrnčeku zvláštny vzťah. Určite bližší ako k ostatnému kuchynskému riadu. Hrnčeky majú v kuchyni obyčajne zvláštne miesto, a ak sa rozbijú – stane sa viac než len malá škoda. Prečo si teda ceníme toľko hrnečky, a máme k nim také vlastnícke vzťahy?

  1. Môj hrnček. Odkedy sme zistili, čo je hrnček s potlačou, usilujeme sa ich mať každý iný – personalizovaný, prispôsobený – ten náš. Môžeme na nich mať fotku, obrázok, alebo obľúbený motív… je skrátka náš a sme na neho precitlivelý. Môžeme ním dokonca vysielať správu, alebo ohradzovať teritórium – napríklad  v práci. Neradi ho nachádzame špinavý, alebo používaný inými.
  2. Spomienková hodnota. Hrnčeky sú extrémne častý darček… majú ich všade.. a my si ich neustále darúvame. A nielen to. Hrnčeky nám pripomínajú staré časy, konkrétne spomienky spojené s darom. Porcelánové šálky nás dokážu prežiť (ak sa o ne dobre staráme), minimálne z jednej starej sady nám vždy ostanú po rodičoch, po príbuzných… Hrnčeky v sebe ukrývajú príbehy a nostalgiu. Môžeme ich zbierať, môžeme sa zháňať po zvláštnych a cenných šálkach, môžeme sa nimi inšpirovať.
  3. Jednoduché momenty pohody. Vstávanie a pozorovanie východu slnka, len také posedávanie s kávou alebo čajom, chvíľka pauzy, ale aj liečenie sa z choroby… Hrnčeky, z ktorých sa parí sú našími pomocníkmi pri týchto na pohľad nedôležitých momentoch. Prestávky medzi pracovnými úlohami, zastavenie sa uprostred rušného dňa, sú to vzácnejšie chvíľky ako sa nám zdá. Rituál s nápojom je podľa psychológov pre väčšinu ľudí mimoriadne dôležitý, ostatne, boli zašifrované už v starovekých kultúrach. Magický hrnček nás sprevádza hlavne vtedy, keď oddychujeme – alebo by sme mali oddychovať.
  4. Fyzický vplyv. Nič nemusíme, ale jesť a piť musíme. V hrnčeku sa zvyčajne skrýva zdravý čaj, alebo životabudič v podobe kávy. To čo pijeme, je veľmi dôležité, či už sme športovci, niečo robíme, študujeme, alebo niekam mierime.