Prečo nestačí iba jedno ošetrenie laserom

Zdravá pokožka

Túto otázku si položí každý, kto ešte nemá skúsenosť s laserovým odstraňovaním chĺpkov: koľko procedúr musím absolvovať? A neštačilo by iba jedno ošetrenie?

Odpoveď je jenoduchá: jedna procedúra je málo. Opakujeme ju 6 až 12-krát a niekedy na dokončenie použijeme elektrickú ihlu. Dôvod sa skrýva v spôsobe ako rastú chĺpky. Diódový laser totiž ničí korienok chĺpka, iba keď rastie, nachádza sa v rastovej fáze. Keď je chĺpok v pokojovej (spiacej) fáze, neobsahuje pigment melanín, čiže nedokáže absolvovať laserový lúč.

Takže pri prvej kúre príde k zničeniu iba časti vlasových folikulov. Spiace folikuly sa neskôr “preberú” a začnú rásť – vidíte to dobre na čiastočne ošetrenom tele. Chĺpky sú redšie, kratšie, ale ešte sú tu. Práve preto je potrebné absolovať viac procedúr s niekoľko týždňovými pauzami. Až po celej sérii bude efekt laseru trvalý, respektíve rast chĺpkov bude takmer úplne minimalizovaný.

Rast chĺpkov ovplyvňuje veľa vecí – vek, telesná konštitúcia, typ pokožky, strava, zdravotný stav a vo veľkej miere aj hormóny. Dôležité sú aj vlastnosti chĺpkov (či sú hustejšie a tmavšie a majú viac pigmentu) a individuálna reakcia tela na predchádzajúcu procedúru s laserom. Chĺpky na niektorých partiách sú jemnejšie ako iné, takže záleží aj od ošetrovaného miesta na tele.

Súhra rôznych udalostí môže spôsobiť, že chĺpok je v pokojovom stave dlhšie a začne rásť až po čase. Viac procedúr zvyšuje šancu na jeho zásah, a ako sme už spomenuli vyššie, inviduálne rastúce chĺpky sa dajú na konci procedúr odstráňiť elektrickou ihlou, ktorá je dnes už bezbolestná a efektívna.

Niektorí ľudia skrátka potrebujú viac ošetrení ako iní. Jedna návšteva u nás preto nestačí a nie je seriózne sľubovať zaručený výsledok na prvý raz. Akonáhle je však celá séria procedúr vykonaná dôsledne, výsledok je naozaj trvalý.