Väčšinu ľudského tela (asi 65 percent) tvorí voda. A 15 percent tejto vody sa nachádza v koži. Vodu potrebujeme a o vlhkosť pokožky by sme sa mali zaujímať. Najmä v studenom počasí sa zvykne naša koža príliš vysúšať.
Čo sa deje s našou pokožkou v zime?
V chladnejšom počasí býva vzduch suchší a naša koža sa rýchlo dehydratuje – na čo tento najväčší orgán na našom tele reaguje vylúčením ďalšej vody. Čiže sa vysuší ešte viac. Tento efekt znásobujú vietor, teplé oblečenie a niekedy dokonca iná úroveň UV žiarenia. Samozrejme, okrem počasia si môžeme stav našej pokožky zhoršovať alkoholom, fajčením, stresom, zlou hygienou a podobne.
Dehydratujú sa všetky typy pokožky, aj tie najmastnejšie. Samozrejme, ťažšie to majú ľudia, ktorí sú vďaka génom alebo ochoreniu náchylní na suchú pokožku celoročne. Dehydrovanú pokožku spoznáte podľa pocitu napnutej kože, straty prirodzenej farby a niekedy aj podľa tvoriacich sa šupiniek.
Čo robiť, aby sa nám koža nevysúšala pod normálnu úroveň?
- Radíme sa s odborníkmi. Lekári a dermatológovia sa problému rozumia najlepšie. Môžu odhaliť, čo nám spôsobuje problém v živote – napríklad dráždivá kozmetika alebo nejaký faktor v práci.
- Životospráva. Denne pijeme aspoň 1,5 až 2 litre vody. Vyhýbame sa extrémne prekúreným alebo príliš klimatizovaným miestam. Staráme sa o pestrú stravu s vitamínmi. Odporúča sa konzumovať orechy, avokádo, olivový olej… naopak, alkohol a kofeín nám tradične škodia.
- Miesto horúceho kúpeľa radšej praktickú sprchu. A nie veľmi horúcu ani dlho trvajúcu. Horúce bublinkové kúpele sú možno príjemné, ale vlhkosti pokožky skôr škodia.
- Študujeme kozmetické a toaletné prípravky. Poznáme, aké výrobky s akým pH sú pre nás vhodné. Nájdeme si vhodný umývací balzam, čistiace mydlo, oleje a peelingy. Hydratačný krém používame po umývaní a podľa návodu, najlepšie 2-krát denne. Ak sa kúpeme v chlórovanej vode, venujeme tomuto problému osobitnú pozornosť.
- Sledujeme vlhkosť v domácnosti. Ideálna vlhkosť v byte je okolo 60 percent. Pri 30 percentách nás začnú trápiť “suché” problémy, pri 80 percetnách zase plesne a nadmerná vlhkosť. Elektrické zvlhčovače sa používajú aj kvôli stavbám, no hlavne by sme ich mali mať kvôli nášmu zdraviu. Ideálne je mať ich v spálni, alebo v obývačke.