Prečo zástery stále milujeme

Zásterové šaty

Spomienka na staré mamy – v zásterách trávili väčšinu času. Bola to ich uniforma. Ťažko existuje domáckejšia spomienka. Čo sa odvtedy zmenilo? V kuchyni už netrávime celý čas – a na zástery už neexistuje nejaký spoločenský mandát. Miesto statusu vyjadrujú radosť – záster môžeme mať habadej.

Zástery našich starkých mali vždy obrovské vrecká, ktoré sa hemžili špendlíkmi a drobnosťami. A slúžili ako uteráky – gazdiná sa nemusela naťahovať za utierkami, ak mala mokré ruky. Vždy boli nenáročné na údržbu, a vždy boli posiate kvety a nápadnými vzormi, pretože krása a práca sa nevylučovali. Staré zástery boli historickým záznamom – keď nejakú žena kedysi nosila desaťročia, zástera si pamätala všetko zlé aj dobré, čo sa udialo, bola na čiernobielych fotografiách v albume a v spomienkach detí.

Pre gazdinkú, ktorá netrávi deň v kucharskom rondone je zástera prvá vec, ktorú pred varením urobí – ak nechce, aby jej na oblečení svietili škvrny od omáčky alebo vyprážaného oleja. Hlavnou úlohou je teda ochrana a čistota. Zástery sú naše montérky! Ak čistíme napríklad nábytok s agresívnym čistiacim prostriedkom, zástera sa hodí tak či tak.

Existuje ešte jedna činnosť, pri ktorej sa zakvackáte takmer určite – umývanie riadu. Preto sú niektoré zástery lesklé a vodu odpudzujúce. Zaprskané šaty sa nikdy neperú tak ľahko ako zástery. V zástetere vyzeráme, že pracujeme, aj keď oddychujeme. Majú svoju skrytú silu, no hlavne…

Sú skvelý darček

Ak viete o niekom, že miluje vyváranie, experimentovanie, krútenie sa  v domácnosti – zásterami nemôžete nikdy trafiť vedľa. Jednak sú univerzálne pre všetky veľkosti a dnes sú aj veľmi vtipné a nápadité. Šatové zástery Nitly je vyslovene vyrobená na to, aby ju dal jeden človek druhému. Ako vidíte na obrázku, spredu zástera dokonale imituje šaty – zástera nemusí vyzerať ako zástera, môže byť elegantná a classy, alebo srandovná či retro / vintage.

Keď si prečítate históriu zástier, zistíte, že väčšinu času neboli vôbec ženskou záležitosťou, ale že zástery nosili všetci pracujúci ľudia. Pre mnohých remeselníkov by bez nich bola ich živnosť nepredstaviteľná. Spoločenská móda, že zásteru nosia žienky domáce, trvala len zhruba 100 rokov. Dnes je zástera symbolom kreativity a nápaditosti miesto povinnej ťažkej práce.