Problémy so suchou pokožkou – aká je pravda?

Suchá pokožka

Suchá pokožka je síce nepríjemný, no vo väčšine prípadov nie zvlášť závažný stav kože. Ako rýchlo sa objaví, tak rýchlo aj zmizne. Obvykle… Sú však aj prípady, kedy nepríjemné svrbenie kože dokáže vážne narušiť spánok či bežné fungovanie človeka. Nasledujúce riadky by vám mali ozrejmiť, ako to so suchou pokožkou naozaj je.

Mýtus 1: Mladých ľudí sa suchá pokožka netýka

Tento mýtus pravdepodobne vznikol na základe predpokladu, že mladí ľudia riešia skôr akné a príliš mastnú pleť, než ich opak. Pravda je však taká, že suchá pokožka si v zásade nevyberá a postihuje ľudí bez rozdielu veku či pohlavia. V princípe ide o nadmernú stratu vlhkosti z vrchnej vrstvy pokožky, čo sa môže týkať násťročných i skôr narodených ľudí. Pravdou ale ostáva, že čím je pokožka staršia, tým viac je náchylnejšia na rôzne defekty a neduhy. I tak ale nemožno vylúčiť, že problémom so suchou kožou nebudú čeliť už deti v útlom veku (u dojčiat napríklad často pozorujeme suchú pokožku hlavy).

Suchá pokožka sa týka aj mladých

Mýtus 2: Suchá pleť sa nedá vyliečiť

Poznáme rôzne stavy suchej pleti, rovnako ako rôzne príčiny, ktoré vedú k jej vzniku. Veľmi často sa jedná o vonkajšie vplyvy ako nízka vlhkosť vzduchu, príliš chladné a veterné počasie či pôsobenie rôznych chemikálií a dráždivých látok. V takomto prípade sa prejavy suchej pokožky dajú eliminovať len na základe toho, že človek odstráni dráždidlá zo svojho okolia. Na druhej strane, náchylnosť ku vzniku suchej pokožky môže človek zdediť; v prípade, že jeho predkovia trpeli alergiami či ekzémom. Za týchto okolností treba stav suchej pokožky pozorne kontrolovať a vyhodnocovať, či sa náhodou nejedná o závažnejšie kožné ochorenie.

Mýtus 3: Dôkladnejšia a častejšia hygiena suchej pokožke môže len pomôcť

Ak má človek obzvlášť citlivú pokožku, mal by jej stavu prispôsobiť aj svoje hygienické návyky. To však neznamená, že by sa mal začať drhnúť trikrát denne v horúcej vode. Je to presne naopak. Suchej pokožke prospieva skôr kratšie sprchovanie (do 10 minút) vlažnou vodou. Následne by sa mala vlhkosť z povrchu pokožky jemne odsať uterákom. Nasledujúci krok spočíva v hydratácii pokožky pomocou krému na suchú pleť.

Neškriabte si svrbiacu pokožku

Mýtus 4: Škrabanie zamedzí svrbeniu pokožky

Veľmi nebezpečný mýtus, ktorý môže vyústiť do prekvapivo závažných problémov. Áno, suchá pokožka vyvoláva mnohokrát nepríjemné svrbenie, ktoré môže človeka rušiť zo spánku či znepríjemňovať mu osobný alebo pracovný život. Riešenie ale spočíva v návšteve odborníka-dermatológa a nie v zúrivom škrabaní. Škrabanie chvíľkovo telu uľaví, no vzápätí vyvolá ešte väčšie svrbenie; nehovoriac o vzniku rozškriabaných mokvajúcich a krvácajúcich rán, ktoré sú vstupnou bránou pre rôzne infekcie a choroby, ktoré sa takto do tela poľahky dostanú.