ReFresh Bistro chce otvoriť pobočky aj na Slovensku

Refresh Bistro

Občerstvenie na našich školách nie je na vysokej úrovni – dá sa povedať, že do väčšiny škôl u nás ešte nedorazilo 21. storočie.

Zmeniť to chce český reťazec bistier, ktorý má v Česku niekoľko desiatok pobočiek a chce využiť podobnú legislatívnu možnosť aj u nás. Oslovili ich priamo slovenské školy. Majitelia Refresh Bistra začali s podnikaním vo veľmi mladom veku a ukázalo sa, že našli povestnú dieru na trhu – ktorá sa dá vyplniť poctivosťou a inovatívnosťou.

Klasické bistro v škole vyzerá ako pult s fast foodom, ale niekoľkými klasickými pekárskymi, sladkými alebo nápojovými výrobkami. Ale dá sa to zlepšiť – samoobslužnými pokladňami, alebo objednávacími aplikáciámi, s ktorými si dnešní žiaci rozumia lepšie ako ich rodičia. Rodičia majú problém prácne vybavovať potomkov desiatami – jednoduchšie je im dať vreckové, aby ich minuli v školskom bistre.

Ideálna strava pre žiakov v školskom bistre úplne neexistuje. Vieme, že v minulosti sa o nej pohádali aj poslanci v parlamente. Teoreticky má byť vyvážená a zdravá, obsahovať dostatok zdravých tukov, bielkovín a sacharidov, aby žiaci mali dostatok energie na učenie a fyzickú aktivitu. Na druhú stranu mladí ľudia sa neradi živia ako zo zdravej encyklopédie, treba im vyjsť v ústrety aj tým čo im chutí. Ovocie, zelenina, mliečne výrobky, dostatok tekutín, ale aj celozrnné potraviny a podobne by v bistre nemali chýbať.

České Refresh Bistro ešte u nás nepôsobí, zatiaľ je projekt vo fáze plánovania. Ale v domovskom Česku šlo všetko tak dobre, že žiaci si ho rýchlo obľúbili a pobočky rástli dvakrát rýchlejšie ako bol pôvodný zámer. Slovenské deti zrejme nemajú veľmi odlišné chute od českých rovesníkov. Najmä bratislavské školy majú záujem o vyriešenie tejto otázky – moderným spôsobom. Takže sa českého reťazca u nás pravdepodobne dočkáme.

Obrázok zo stránky Refresh Bistro