Rum, lepší ako pivo?

Eventová agentúra & rum

Chcete zažiť niečo špeciálne a vybočiť z bežne zabehnutých koľají? Vyskúšajte niečo nové, iné a vyhnite sa stereotypu.

Aj keď pivo patrí v našich končinách medzi najobľúbenejšie nápoje, občas sa oplatí vyskúšať niečo nové a rozšíriť si tak obzor.

Eventová agentúra vám dokáže pripraviť program na mieru a vy tak môžete spoznať nové chute a získať množstvo nových informácií.

Prečo práve rum?

Ako aj každý iný druh alkoholu, rum inšpiroval kultúru ďaleko za hranicami kokteilového sveta. Má tiež bohatú históriu, ktorá sa vymanila z kolonializmu, otroctva, ekonomického útlaku a organizovaného zločinu. Rum ako ho poznáme dnes, sa destiluje od 17. storočia.

Názov je odvodený z anglického hovorového výrazu „rumbullion“, čo znamená „rozruch“, „melee“. Čo sa týka chuti, je najpálenejším liehom na svete a vyrába sa po celom svete.
Destilát musí obsahovať najmenej 37,5% alkoholu. Rum je obľúbeným doplnkom k cigarám, a je vynikajúci v kombinácii s čokoládou.

Rum sa vyrába fermentáciou a destiláciou melasy z cukrovej trstiny. Melasa je vedľajší produkt výroby cukru a má hustú, hnedú a lepkavú konzistenciu. Pri výrobe cukru sa veľká časť nemôže extrahovať, a preto zostáva ako zvyškový produkt.

Táto melasa sa môže použiť na fermentáciu až po zriedení vodou, pretože molekuly cukru v nej sú stále príliš koncentrované, aby mohli kvasinky spracovať alkohol. Táto ponorená melasa potom prechádza postupmi, z ktorým vznikajú „skimming“ a „dunder“. „Skimming“ je pena, ktorá sa vytvára na povrchu pri varení šťavy z cukrovej trstiny. „Dunder“ je nealkoholický zvyšok kvasiniek z predchádzajúcej destilácie. Obidva tieto doplnky sú rozhodujúce pre budúcu arómu rumu. Kvôli vysokému obsahu cukru dochádza k veľmi rýchlemu a intenzívnemu kvaseniu a preto proces kvasenia na vytvorenie intenzívnejšej arómy trvá až 12 hodín – 7 dní.

Rum bol nápoj námorníkov, pirátov, lupičov a pašerákov. To, že mali námorníci na palube lodí sudy s rumom nie je iba povera. Má dlhú tradíciu v námorníctve, obchode s otrokmi, v USA. Doteraz je typickým nápojom pre mnohé karibské krajiny.

Vychutnajte si tento úžasný nápoj s eventovou agentúrou Eventlads a získajte nové zážitky, skúsenosti a dojmy.