Šesť metód ako sa zbaviť chĺpkov na tele

Hladká pokožka

Chĺpky na tele sú prirodzené, ale túžba po kráse, zdá sa, je ešte prirodzenejšia. Už sme zistili, že epilácia je trvanlivejšia ako prosté holenie sa. Existuje metóda, ktorá je rýchla, bezbolestná, nenáročná a ktorú netreba často opakovať? Vyberte si.

Epilácia diódovým laserom.

Moderná technológia, ktorá mieri hlbšie – na odstránenie folikulu v jeho rastovej fáze, čím sa zničí nadobro a ošetrenie je teda trvalé. Procedúra je efektívna a bezbolestná. Kedže ide o dlhodobé riešenie s pokročilou technikou, je to aj drahšie. Laser nefunguje na chĺpky zbavené melanínu (prirodzeného pigmentu), takže sa kombinuje s inou technikou, napríklad ihlou.

Ihla (elektrolýza).

Efektívna metóda, pretože drobný elektrický impulz zničí kompletný folilkul chĺpka, ktorý už nikdy nenarastie. Navyše, elektrolýza funguje aj na veľmi svetlé chĺpky bez pigmentu. Horšie je, že s ihlou sa dá pracovať iba po jednotlivých chĺpkoch, čo je trochu zdĺhavé a neoplatí sa to pri väčších plochách tela. Ak sa pri slove ihla zháčite, vedzte, že dnešná metóda je už úplne bezbolestná.

Odstraňovanie chĺpkov voskom.

Ide možno o najpopulárnejšiu metódu vôbec. Vosk je jednak bezpečný a jednak overený. Chĺpok je odstránený celý aj s folikulom, takže túto metódu netreba podstupovať často. Najlepšie je, že touto technikou môžete oblepiť naozaj veľkú plochu tela naraz. Nevýhoda tohto postupu je, že nie je úplne bezbolestný, koža na strhnutie vosku nemusí niekedy reagovať dobre a nejde o úplne trvalé riešenie.

Sugaring.

Veľmi starobylá a domáca metóda (hmotu podobnú vosku si totiž vyrobíte ľahko doma. Stačí vám cukor, soľ a citrónová, poprípade iná šťava). Ide o techniku podobnú voskovaniu, môžete to skúsiť, ak sa vám nechce navštevovať salóny. Určite však nejde o dokonalé riešenie, keďže si môžete jemne odlupovať čiastočky hornej vrstvy kože.

Depilačný krém.

Jednoduché riešenie v tube, ktoré vyhovuje dnešnej rýchlej tube. Krém ničí chĺpok biochemicky – chĺpkok rozpúšťa. Po čase sa chĺpky zrejme začnú objavovať znova. Riešenie je bezbolestné. Pozor by si však mali dať ľudia s citlivou pokožkou – môžu nastať rôzne neželané reakcie. Krémy sa predávajú vo veľmi rôznej kvalitne a vo veľmi rôznych cenových reláciách.

Vytrhávanie chĺpkov.

Väčšinou zrejme používate pinzetu (anglicky tweezing), ale dá sa použiť aj skrížená napnutá bavlnená niť (threading). Ide o pomalú a nie bezbolestnú metódu, ktorá je obľúbená kvôli extrémnej jednoduchosti. Nie vždy sa však chĺpok podarí správne vytrhnúť, a s nesterilnou pinzetou si môžete spôsobiť lokálne problémy na koži.