TEST držiakov na mobil do auta

Magnetický držiak v aute

Pohodiť mobil v aute na sedačku spolujazdca nie je najlepšia varianta. Buď Vám ho niekto zasadne, alebo sa pri prvej zákrute vmedzerí do sedačky a loviť ho za jazdy nie je práve bezpečné. Mobil patrí do držiaka. Tie modernejšie varianty Vám mobil pokojne aj rovno nabijú. Vyskúšali sme za vás 5 najpredávanejších typov. Ktoré v súboji vyhrali a prečo?

Najväčší predajca mobilného príslušenstva v SR ProMobily.sk nám pomohol vytipovať 5 najobľúbenejších a zákazníkmi najviac kupovaných držiakov na mobil. Tieto držiaky nám aj poskytol k otestovaniu. Upevnili sme ich do našich automobilov a náš 14 denný test držiakov do áut mohol začať.

Prvé rozhodovanie: držiak na čelné sklo alebo do vetracej mriežky klimatizácie?

Prvá otázka prišla vzápätí. Existujú dva druhy najpredávanejších držiakov. Tým prvým sú držiaky na čelné sklo (upevní sa pomocou veľkej prísavky) a tie druhé sa upevňujú pomocou „svorky“ do vetracej mriežky klimatizácie. V našom teste sme mali 2 držiaky na čelné sklo (krkový a kĺbový) a 3 držiaky do vetracej mriežky.

Držiaky

Výhody a nevýhody držiakov na čelné sklo

V našom teste sme vyskúšali dva držiaky na čelné sklo. Jeden bol tzv. „Krkový“. Hovorí sa mu tak, pretože pripomína husí krk. Je dlhý a dá sa tvarovať. Veľkou výhodou je, že si ho nasmerujete prakticky kamkoľvek. Celú dobu sme na telefón veľmi dobre videli a skvele sa preto hodí, keď používate mobil ako navigáciu. Na druhej strane ale dĺžka tohto „krku“ zapríčiní, že na nerovnej ceste sa mobil trošku pohyboval. Osobne, pre každodenné použitie by sme volili radšej kĺbovú variantu držiaka na sklo. Ten je pevný, takže nepodlieha otrasom a pomocou kĺbu ide tiež pomerne príjemne nasmerovať pre komfortné videnie. Skvelou variantou je držiak, ktorý je priamo spojený dobíjacím káblom a ak váš telefón podporuje bedzrátové nabíjanie, tak sa telefón pri vložení do držiaka začne automaticky dobíjať.

Zhrnutie: držiaky na čelné sklo s dlhým krkom by sme odporučili vodičom, ktorí jazdia v kamiónoch alebo VANoch, kde je veľká vzdialenosť od čelného skla. Dlhé typy držiakov túto vzdialenosť skráti a vodič dosiahne pohodlne na mobilný telefón. My ako vodiči bežných typov osobných automobilov sme ocenili skôr kĺbové držiaky alebo držiaky do mriežky.

Držiaky do vetracej mriežky: mechanické

Držiaky do vetracej mriežky sme mali hneď tri. Jeden bol mechanický (upevňuje sa podobne ako u držiakov na čelné sklo roztiahnutím svorky) a ďalšie dva boli magnetické (upevňujú sa pomocou magnetu).

Najprv k tomu mechanickému

Zhrnutie: Páčil sa nám jeho veľmi minimalistický dizajn. V aute takmer nie je vidieť a pritom je maximálne funkčný. Držal dobre, v aute sa nám nijako nepohyboval. Najlepšia varianta je nechať ho stále upevnený vo vetracej mriežke a iba doň vkladať a vyberať mobilný telefón. Ako drobnú nevýhodu (oproti magnetickej variante, o ktorej budeme písať nižšie) vnímame, že vkladanie držiaka nie je toľko komfortné (u magnetu jednoducho priložíte a hotovo). Pri mechanickej variante musíte držiak roztiahnuť. Na druhú stranu výhodou je, že tento držiak potom môže použiť ktokoľvek. Aj ten, kto nemá svoj mobilný telefón opatrený magnetickou nálepkou (ktorá je potrebná u magnetickej verzie).

Držiaky do vetracej mriežky: magnetické

Testovali sme hneď dve varianty magnetických držiakov na mobil do auta. Klasické a s možnosťou bezdrôtového dobíjania. Varianta magnetických držiakov nás nadchla zo všetkých najviac. Hlavne pre svoju veľmi jednoduchú manipuláciu. Držiak sa vždy skladá z dvoch častí. Tou prvou je držiak do vetracej mriežky a druhá je nalepovacia kovová samolepka, ktorú si umiestnite na váš mobilný telefón. Ak si nechcete samolepku priamo lepiť na telefón, stačí ju dať medzi mobil a silikónový obal. Magnet bude fungovať aj tak (u nabíjacej varianty držiaku ale odporúčame lepiť priamo na mobil a dobíjať bez obalu, je to rýchlejšie).

Zhrnutie: magnetické držiaky do vetracej mriežky sa nám veľmi páčili. Držali pevne a manipulácia s nimi bola naozaj pohodlná. Mobil sa len priloží k držiaku a sám sa veľmi dobre prichytí. A rovnako tak ľahko sa odopne. Perfektné je, že keď si na tento „rituál“ zvyknete, už nikdy nebudete hľadať spadnutý telefón kdesi na sedadle alebo v nejakej priehradke, pretože všetko bude mať svoje pevné miesto.

Všetky popísané držiaky sú k dostaniu v mnohých farebných variantách a najrôznejších prevedeniach. Určite odporúčame pozrieť sa na všetky varianty držiakov do automobilov – samotných nás prekvapilo, ako krásne môžu vyzerať a že sa vlastne môžu stať aj ozdobou auta.