V akom veku pustiť deti k počítaču? Netreba sa ponáhľať

Deti s počítačom

Kedysi mamy naháňali deti po ulici, aby šli domov – dnes ich musia von vyháňať. Kedy je správny vek na počítač? Určite nie príliš skoro. Ale brzdiť prístup  k technológiám príliš dlho tiež nie je správne – počítačové zručosti sú dnes už potrebné podobne ako čítanie a písanie.

  1. Novorodenci a batoľatá do tretieho veku života.  V prvej fáze sa o počítačoch ani nemusíme baviť. Detičky ešte nemajú žiadne schopnosti, ich najväčšie dobrodružstvo je objavovať okolie a zaujať ich dokážete možno grimasami. Časom možno dokážu stlačiť veľké tlačidlo na nejakej hračke, ale to je všetko.
  2. Predškolský vek. Existuje seriózny vedecký názor, že aj tieto roky sú príliš skoro. Do zhruba šiesteho veku života sa totiž v mozgu ešte „buduje základná infraštruktúra“. Ešte sa len vyvíja ich fyzignómia, motorika, prvé známky osobnosti. Deti sa potrebujú učiť základné hygienické návyky a k ozajstným počítačom majú mať rešpekt. Aj keby sa k nim brali – stále je hŕba vecí, ktorá deti zaujme oveľa viac. Konzervatívni rodičia sa snažia deťom dožičiť podobné šťastné detstvo ako mali oni sami – neskazené elektronikou.
  3. Prvý stupeň na ZŠ. V istej jednoduchej forme už môžete púšťať deti k počítačom – na obmedzený čas a v rámci presne vymedzených pravidiel. Neexistuje dôvod, prečo by takto mladý potomok mal vlastniť prístroj. Môže skúsiť jednoduché hry alebo jednoduché školské aplikácie. Pre rodičov je toto doba, keď musia zachytiť výchovu – naučiť dieťa o základných pravidlách slušnosti, bezpečnosti a podobne. Dieťa už získava zručnosti. Je čas na uzavretie dohody – a súboru pravidiel ohľadom techniky. Určite musíte stanoviť obmedzený čas na počítač a časté pauzy, musíte nástojiť na fyzickom cvičení a prechádzkach – v ďalekej budúcnosti sa vám odrastené dospelé deti poďakujú.
  4.  Zhruba osem až dvanásť rokov. Tento vek je výzva. Deti si už uvedomujú svoje potreby, vnímajú rovesníkov, vyžadujú súkromie a hmotné veci. V tomto veku už vidíte deti klepať do smartfónov, to však neznamená, že tak majú robiť bez kontroly, alebo prítomnosti dospelého. Dokážu  sa už samé dostať na internet, a hoci nemajú prehľad o svete, bez kontroly by sa ich návštevy vymkli kontrole. Počítače by mali obsahovať detské poistky a filtre. Deti by mali vedieť, že nemajú klikať na reklamy a v žiadnom prípade nezdieľať žiadne svoje informácie. Toto je veľmi intenzívny vek. Prichádza doba, keď už chcú mať vlastné zariadenia. Ideálne sú pre nich staršie, už použité kusy. Kupovať novučičké drahé prístroje je nezmysel. Deti ich často strácajú alebo poškodzujú. Ideálne sú použité laptopy alebo tablety s menšími rozmermi, alebo repasované PC, funkčné, lacné, a hlavne viete ako rodič, čo všetko už tieto prístroje dokážu. Ich vlastnenie by ste mali podmieňovať napríklad študijnými úspechmi, pomáhaním v domácnosti, alebo s tým, že keď už má potomok telefón, tak vám má volávať domov na ceste zo školy a podobne.
  5. Tínedžeri. Vek pred dospelosťou a vlastnou zodpovednosťou je pre rodičov najnáročnejší. Deti totiž vyžadujú veľkú nezávislosť a súkromie. Ohromné množstvo výrobcov, či už hardvéru, softvéru či zábavného obsahu sa pokúša o ich pozornosť. Tínedžeri sú už schopní pokročilého vyhľadávania informácií, komunikácie či tvorby vlastného obsahu (napríklad na sociálnych sieťach). A zároveň sú vystavení rôznym pokušeniam dospelého internetu (kde nikto v skutočnosti nevie koľko môže mať kto rokov). V tomto veku je dobré prejavovať záujem o končíky svojich dospievajúcich detí, ale zároveň sa im príliš nemiešať do intímnych vecí. Treba ich nenásilne viesť, netlačiť ich, a hlavne – pripravovať ich na ďalšie vzdelávanie, a neustále im pripomínať, že svet nie je ružový ako sa zdá. Inteligentný tínedžer si v tomto veku uvedomí, že počítač nie je len zábavu, ale v budúcnosti mu pomôže v práci alebo vzdelávaní.