Ekologické a ekonomické domácnosti sú veľmi trendy. Najviac sa dá ušetriť na kvalitnom izolovaní stavby a šikovnom kúrení… a potom prichádza na rad kuchyňa, miesto kde sa dá ušetriť naozaj veľa. Ako byť zelení a neobetovať úplne svoje pohodlie?
- Postavte chladničku na správne miesto. Najlepšie na najchladnejšie miesto. Pri radiátori alebo sporáku by totiž potrebovala oveľa viac energie na svoju prevádzku.
- Nepozerajte do rúry pri otvorených dvierkach. Vždy vypustíte veľké množstvo tepla… radšej majte funkčnú žiarovku a čisté dvierka. A pred dopečením môžete trúbu vypnúť, pretože bude stále veľmi horúca.
- Kupujte spotrebiče s nízkou spotrebou. Už asi pätnásť rokov sú na bielych spotrebičoch nálepky s farebnými štítkami a informáciami o spotrebe.. „Áčka“ sú najekologickejšie, označenie s písmenami „G“ sú naopak najväčší žrúti energie.
- Nechlaďte príliš. Ak máte možnosť nastavovať teplotu v chladničke, či mrazničke, nechoďte pod prednastavené hodnoty, vlastne lepšie bude nehrať sa s teplomerom vôbec.
- Starajte sa o chladničku. Pravidelne ju čistite, vyhadzujte zabudnuté potraviny, ale najmä, pravidelne rozmrazujte. Ak idete na dlhší čas preč, dajte jedlo známym a prístroj vypnite. Chladničke môžte uľaviť aj ta, že používate chladnú komoru alebo balkón v zime.
- Plyn je úspornejší ako elektrina. Vysvetľovanie by bolo nadlho, ale je to pri momentálnych cenách pravda. A plyn je aj ekologický – pri jeho spaľovaní vzniká len vodná para.
- Nepoužívajte viac vody ako treba. Čím viac vody varíte, tým viac energie pálite. Vody stačí toľko, aby bolo ponorené to čo varíte. Pokrievka robí zázraky!
- Môžete si pomáhať rýchlovarnou kanvicou. Ak potrebujete vrelú vodu, je tu starý trik s kanvicou – ktorý vám pomôže aj v prípade, že vody potrebuje oveľa viac než sa do nej zmestí. Urýchli celý proces.
- Mikrovlnku nepoužívajte nadmerne. Je to totiž slušný žrút energie a je určená skôr na zohrievanie než na skutočné varenie.