Je to nielen najkrajší, ale aj najväčšiu plochu zaberajúci orgán – rozprestrená koža by mala zhruba dva metre štvorcové. Má veľa funkcií – reguluje našu teplotu (inak by sme zomreli), obsahuje minimálne päť druhov senzorov (receptorov), vďaka ktorým cítime teplotu, bolesť alebo tlak… Koža nás chráni pred mikróbmi, prepúšťa vodu von aj dnu, ale len tak ako to potrebujeme. A dá sa nej diskutovať oveľa zábavnejšie než napríklad o črevách :). Napríklad, vedeli ste že?
- Koža tvorí asi 15 percent našej celkovej hmotnosti – a obsahuje asi 17 kilometrov ciev.
- Na koži žije asi tisíc druhov baktérií. Medzi prstami na nohách zase žije asi 14 druhov húb.
- Keď sa koža lieči, tak vytvára jazvové tkanivo, ktoré sa nepotí a nerastú v ňom chĺpky.
- Ak je koža permanentne namáhaná, tak hrubne – vytvára si kalusové tkanivo.
- Je hrubá len dva milimetre, ale vrchná vrstva (pokožka) je ešte tenšia. Najviac hmoty tvorí väzivo, zamša alebo korium, v ktorej je veľa užitočných súčiastok (napríklad potné žľazy) a ktorá je spojená s podkožným tukom. Na nohách je pokožka hrubá – má 1,4 mm, kým na očných viečkach má len 0,2 mm.
- Va zhruba dvoch centimetroch švorcových kože je asi 400 potných žliaz.
- Zmena celkového zdravia, alebo ochorenie iných orgánov sa prejavujú často viditeľne aj na pokožke.
- Nové bunky neustále vymieňajú tie odumreté – za minútu asi 30 tisíc buniek. Za rok sa na nás vymení 5 kilogramov buniek.
- Akné spôsobuje napríklad upchávanie pórov alebo nadprodukcia buniek ak potné žľazy nepracujú správne. Akné má každá dvadsiata žena a každý stý muž – ale až 80 percent teenagerov zažije nejakú krátkodobú formu akné.
- Každý chĺpok v koži má svoj vlastný miniatúrny sval, takže v zime sa napríklad postaví.
- Pot nepáchne, zápach vytvárajú baktérie.
- Farbu pokožky určuje proteín s názvom melanín (má dva hlavné podtypy)… a chĺpky sú zase zložené najmä z proteínu keratín. Po narodení trvá 6 mesiacov, kým človek získa svoj trvalý farebný tón pokožky.
- Chĺpky sú najrýchlejšie rastúca vec na našom tele. Ich hlavná funkcia spočíva v regulácii tepla, ale keďže človek sa už zhruba 100 rokov oblieka, nepotrebujeme ich. Chĺpky si odstraňujeme bez zdravotných následkov.
- Každý zhruba sto tisíci človek na svete je albín – jeho pokožke a vlasom chýba farbivo.
- Asi polovica prachu v domácnosti sú odumreté bunky z pokožky. Čiže v celej zemskej atmosfére je asi miliarda ton odumretých buniek z kože.
- Niektoré nervy z kože nevysielajú signály do mozgu, ale priamo do svalov, takže tie rýchlejšie reagujú.